$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

20 BİNİ AŞKIN ÇOCUĞA ARAFALIK PAKETİ…

20 BİNİ AŞKIN ÇOCUĞA ARAFALIK PAKETİ…
  • 21.05.2020

UYGULADIĞI sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Aziziye Belediyesi, sokağa çıkma yasağı nedeniyle arafalık toplayamayacak olan çocuklara sürpriz yaptı.

İçinde kabuklu fıstığından şekerine ve maskesine varıncaya kadar çeşitli hediyelerin bulunduğu arafalık kutusu hazırlatan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, kapı kapı dolaşarak bir geleneğin koronaya kurban gitmesine izin vermedi.

ERZURUM’A ÖZGÜ BİR GELENEK

Erzurum’a özgü gelenekler arasında yer alan arafalık toplama işi, her iki dini bayramın (Ramazan ve Kurban) bir gün öncesinde yaşanır. Ellerinde poşet ya da bez torbalarla sabah saatlerinden itibaren mahalle aralarında kapı kapı dolaşan çocuklar, “Abla arafalığımı veeer” diye seslenerek, hane sahiplerinden arafalık isterler.

BİR TUTAM MUTLULUK

Günler öncesinden çocuklar için kabuklu fıstık, kabuklu fındık ve kabuklu ceviz gibi kuruyemişlerin yanında kağıtlı şeker ve çikolata türü yiyecekler stoklayan ev sahipleri, arafe günü kapılarını tıklatan çocuklara, stokladıkları bu yiyecekleri tutam tutam vererek, yılların ötesinden gelen bir geleneği yaşatırlar.

GELENEĞİ YAŞATMA GAYRETİ

Bu yıl, Ramazan Bayramı öncesinde, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulanacak olması, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ı harekete geçirdi.İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda, ilçe sınırları içinde ikamet eden çocuklara dağıtılmak üzere içinde kabuklu fıstık, şeker, kolonya, maske gibi ürünlerin bulunduğu 20 bin kadar “arafalık kutusu” hazırlattı.

KENDİ ELLERİYLE DAĞITTI

Hazırlanan arafalık paketlerini kapı kapı dolaşarak çocuklara dağıtan Başkan Orhan, Erzurum’a özgü önemli bir geleceğin koronavirüs belasına kurban gitmesini önlemiş oldu. Salgın nedeniyle uygulanacak sokağa çıkma yasağından dolayı arafalık toplayamayacak çocuklara, hazırlattıkları kutularla sürpriz yapmayı hedeflediklerini belirten Başkan Orhan, “Bugün çok güzel bir gün geçirdik. Çocukların yüzünü güldürmüş olmanın mutluluğunu ekip arkadaşlarımla birlikte yaşadık, çok da mutlu olduk. Abla arafalığımı veeer seslenişlerinin bundan böyle hiç susmaması, her bayram arafesinde sokaklarımızda çınlaması önde gelen dileğimdir” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ