$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

2026 OLİMPİYAT RÜYASINDAN ÇABUK UYANDIRDILAR

2026 OLİMPİYAT RÜYASINDAN ÇABUK UYANDIRDILAR
  • 04.10.2018

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın ısrarlı takibi sonrasında ülke gündemine gelen, ardından yapılan başvurular ile hayali kurulmasına başlanılan olimpiyat rüyası, çabuk son buldu.

Yapılan elemeler sonrasında Calgary (Kanada), Milan / Cortina d’Ampezzo ( İtalya) ve Stockholm (İsveç) ve Erzurum’un adı öne çıkmış, gözler Arjantin’in Başkenti Buenos Aires’te yapılacak değerlendirme toplantısına çevrilmişti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yürütme Kurulu (EB) 2026 Olimpiyat Kış Oyunları Çalışma Grubu’nun raporu doğrultusunda, 8-9 Ekim tarihleri arasında Arjantin’de yapılacak değerlendirme toplantısına Erzurum’u davet etmeyerek, değerlendirme dışı bıraktı.

2026 Kış Oyunları Çalışma Grubu’nun hazırladığı raporda, Erzurum ile ilgili olarak yapılan şu değerlendirme dikkati çekti:

“- 2026 için zamanlama zorludur. Konaklama, ulaşım, enerji ve telekom gibi genel altyapı yatırım yoğunluğu çok yüksek olacaktır. Spor salonlarında da önemli yatırımlar yapılmalıdır. Bölge, önemli uluslararası kış sporları etkinliklerine ev sahipliği yapma konusunda sınırlı deneyime sahiptir ve Dünya Kupaları, Dünya Şampiyonaları ve Gençlik Olimpiyat Oyunlarını organize etmekten fayda sağlayacaktır.

Yine de Erzurum, uzun vadeli bir gelecek için büyük bir vaat sunmakta, genç ve hareketli bir üniversite kentini kış sporları merkezine dönüştürmek konusunda iddialı bir vizyona sahiptir. Erzurum, şehri büyük bir merkez haline getirmek için ulusal hükümet planlarından ve finansmanından faydalanabilir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ