$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

CUMHURİYET TARİHİNİN İDAM EDİLEN TEK GENERALİ!

CUMHURİYET TARİHİNİN İDAM EDİLEN TEK GENERALİ!
  • 13.03.2017
CUMHURİYET tarihine “idam edilen tek general” olarak geçen Erzurumlu Dadaş Rūşdi Paşa’ya, itibarının yeniden iade edilmesi gerektiği belirtildi. Erzurum’da, 28 Şubat’a kadar adı bir ilkokulda yaşatılan ve “İzmir Suikasti’ne karıştığı” iddiasıyla idam edilen Rüşdi Paşa’nın isminin yine bir okula veya parka verilmesinin, yaşanan haksızlığı telafi etmesi anlamında önemli olduğu bildirildi.
Mahallebaşı taraflarındaki Rüşdi Paşa İlkokulu’nu çoğu insanın rahatlıkla hatırlayabileceğini belirten Tarihçi ve Yazar Muzaffer Taşyürek, konuyla ilgili olarak erzurumdanhaberler.com’a yaptığı değerlendirmede, şu görüşlere yer verdi:
O BİR ERZURUM MEBUSUYDU

“- Rüşdi Paşa, Kazımkarabekir Paşa’nın öncū birliklerinin başında İstanbulkapı’dan şehre giren komutandır. Erzurum Kongresi sürecinde, Hasankale’deki birliklerin başında, asker olarak Mustafa Kemal Paşa’ya destek olmuştur. Meclis’te, Erzurum mebusu olarak aktif rol oynamış, çalışmalar yapmıştır. Adı İzmir suikastine karıştığı için, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy ve Hūseyin Avni Ulaş gibi isimlerle beraber yargılanmış, idama mahkum edilmiştir. Mustafa Kemal Paşa’ya yazdığı mektuplarda, isminin kullanıldığını ifade etmişse de, sonuç değişmemiştir. Karar kesinleşince kendisinin asker olması nedeniyle idam edilmemesini ve kurşuna dizilmesini istemiş, ne yazık ki, bu arzusu yerine getirilmemiştir.

Cumhuriyet tarihinin idam edilerek hayatına son verilen tek generalidir. 28 Şubat’tan önce ismi Erzurum’da bir okulda yaşatılıyordu. Sonradan kaldırıldı. Aile fertlerinden bir bölümü halen daha Erzurum’da bulunan Dadaş Rüşdi’ye itibarının iade edilmesi, yaşanan talihsizliğin giderilmesi adına manen önemli olacaktır.” erzhaber
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ