$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

BUNLAR DA ÇIĞ KOMANDOLARI!

BUNLAR DA ÇIĞ KOMANDOLARI!
  • 27.03.2017

 AFAD Erzurum Çığ Eğitmenleri tarafından, Palandöken’deki arama ve kurtarma ekiplerine çığ eğitimi veriliyor.

Çoğu kayak merkezinde sezonun sona ermesine rağmen Palandöken’de kayakseverler kayak yapmanın zevkini tadıyor. Özellikle Nevruz tatilini fırsat bilen İranlı turistler, Erzurum Palandöken ve Konaklı’nın tadını çıkarıyor.

Erzurum’da kayak merkezlerine ilginin bu kadar fazla olması güvenlik tedbirlerini de beraberinde getiriyor.Sezon öncesinde ve sonrasında yapılan eğitimlerle kayak severlerin daha güvenli bir şekilde kayak yapmaları amaçlanıyor.

Bu amaçla Palandöken Dağında bulunan ve bu yıl kış sezonu öncesinde Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun girişimleri ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in katkıları sonucu modern bir hale kavuşturulan, Türkiye’nin ilk ve tek Çığ Eğitim Merkezi olma özelliğini taşıyan AFAD Erzurum Çığ Eğitim Merkezinde Çığ Eğitmenleri tarafından, kayak merkezlerinde görev yapan JAK (Jandarma Arama ve Kurtarma ) ile Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma ekiplerine çığ eğitimi veriliyor.

Sabah erken saatlerde başlayan eğitimlerde öncelikle merkezde teorik eğitimler verilerek alanda uygulamaya geçiliyor. Çığa etki eden faktörler , çığ öncesi ve sonrasında alınması gereken tedbirler yapılan çalışmalarla tek tek gösteriliyor. Erzurum Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürü Mehmet Rıza Andiç eğitimlerle ilgili yaptığı açıklamada ,bir hafta süren eğitimlerde çığa etki eden faktörlerin eğitmenler tarafından kursiyerlere teorik ve uygulamalı eğitimlerle anlatıldığı ifade ederek “Kar tabakası nasıl oluşur, tabaka nasıl bozularak çığ oluşturur, çığın çeşitleri ve etkileri nelerdir, çığın zararları nasıl önlenebilir, bir bölgede çığ olup-olmadığını hangi test ve analizlerle anlayabiliriz, çığda arama kurtarmada kullanılan malzemeler ve çığ da arama kurtarma, çığ anında yapılması gerekenler ve çığ olaylarında ilk yardım konularında ekiplere bilgi aktarıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ