$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

ANKARA’DAKİ EKMEK FESTİVALİNE ERZURUMLU DAMGASI

ANKARA’DAKİ EKMEK FESTİVALİNE ERZURUMLU DAMGASI
  • 15.10.2018

BU yıl Ankara’da ikincisi gerçekleşen “Uluslararası Ekmek Festivali”ne Erzurum Vakfı Başkanı Süreyya Güngör de katkı sağladı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından organize edilen festivalin benzerinin Erzurum’da da yapılabileceğini belirten Süreyya Güngör, “Günde 5 milyon ekmeğin çöpe gittiği ülkemizde, böylesi festivalleri aslında her şehirde gerçekleştirip, bir bilinç oluşturmak gerekiyor” dedi.

Sıhhıye Semti’ndeki Cermodern Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Uluslarası Ekmek Festivali’nde, çeşitli ülkelerin büyükelçileri de boy gösterdi, ülkelerinin ekmeklerinin tanıtımına katkı yaptılar. Fuarda en büyük ilgiyi yaklaşık bir çuval undan yapıldığı belirtilen 50 kilogram ağırlığındaki “balina” ekmeği dikkat çekti.

Fuar alanının orta yerine kurulan sahnede ekmek ile ilgili toplantılar yapıldığını ve uygulamalı çalışmalarla vatandaşta “ekmek bilinci” oluşturmaya çalılışıldığını belirten Süreyya Güngör, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

ERZURUM’DA DA YAPILABİLİR

“- Erzurumlular Vakfı olarak Türkiye Fırıncılar Federasyonu’na danışmanlık yapıyoruz. Dünyanın sayılı festivalleri arasında kendine yer bulan Ankara Uluslararası Ekmek Festivali’ne gösterilen ilgi herkesi memnun ediyor. Üç gün boyunca fuarımız açık tutuldu. Ekmek üzerine yapılan sohbetlerden, eli ekmek tutan kadınların etkinliğine, müzek dinletilerinden italyan şefler öncülüğünde ekmek atölyesi çalışmalarına varıncaya kadar çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği fuarda, bayat ekmek ile yapılabilecek lezzetler de anlatıldı. Ülkemiz genelinde ortalama her gün 5 milyon ekmeğin çöpe atıldığı düşünülürse, böylesi fuar ve festivallerin tüm şehirlerde ekmek bilincinin oluşması için, yapılması gerektiğini düşünüyorum. Düşüncelerimiz arasında Erzurum var. Belki Erzurum’da da bir festival yapabiliriz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ