$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

AYDIN: HES, UZUNDERE’NİN GELECEĞİNİ KARARTIR

AYDIN: HES, UZUNDERE’NİN GELECEĞİNİ KARARTIR
  • 21.12.2017

UZUNDERE insanının adeta ayaklanmasına neden olan Çayaşan Regülatörü ve HES projesinin yeniden gündeme getirilmesinin yankıları sürerken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın’ın, geçtiğimiz yılın mayın ayında konuyla ilgili olarak Meclis araştırması istediği belirtildi.

Erzurum’un önemli turizm merkezlerinden Uzundere’nin can damarı olan Tortum Çayı üzerinde Van Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bir hidroelektrik santrali kurulmak amacıyla çalışma başlatılmış, ilçe halkından gelen talep ve yoğun itirazlar üzerine, proje soğutmaya bırakılmıştı.

Önceki gün, halkı bilgilendirmek amacıyla şirket elemanlarının da katıldığı yeni toplantıda, başta Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy olmak üzere, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri itirazlarını sürdürmüş, toplantı vatandaştan gelen tepki üzerine sonlandırılmıştı.

“ARAŞTIRILSIN” DEMİŞ AMA

Yapılacak çalışmanın Uzundere’nin geleceğini karartacak bir proje olduğunu belirten MHP Milletvekili Kamil Aydın’ın, TBMM Başkanlığı’na bir önerge vererek, konunun araştırılmasını istediği öğrenildi.

HES projesinin uzundere’de tarımdan ekolojik yapıya, kültürel varlıklardan halkın sosyo-ekonomik durumuna varıncaya kadar hemen her şeyi olumsuz yönde etkileyeceğini savunan Aydın, verdiği önergede görüşlerini şöyle dile getirmiş:

ÇEVRENİN KORUNMASI ANAYASA’NIN GEREĞİDİR

“- Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi, tarihî mekânlarının yanı sıra, endemik bitki örtüsü ve canlı türleriyle doğa sporlarının yapıldığı ve organik tarım cenneti şirin ilçemiz Uzundere 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş ve 2016 yılı Mart ayında İtalya’da gerçekleşen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda başta çevre politikaları olmak üzere, Türkiye’nin de 11’inci sakin kenti seçilmiştir. Şimdi, doğa harikası ilçemizin bu sessizliğini bozacak bir HES projesi düşünülmektedir. Yöre insanına hiç danışılmadan hazırlanan projenin hayata geçirilmesi demek, turizm cenneti Uzundere’nin her yönüyle tükenmesine neden olacaktır.

Anayasamız, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını garanti altına almıştır. Çevreyi korumak başta hükümetler olmak üzere, herkesin asli görevleri arasında yer alır. HES projesinin uygulanması halinde yaşatacağı sosyal ve ekonomik sarsıntının boyutlarının ortaya konması için, bir Meclis araştırması açılması gerekli görülmektedir!”

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında TBMM Başkanlığı’na verilen önerge, aradan geçen sürede gündeme alınmadı. erzhaber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ