$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

BAKANLIK HES ZULMÜNE GEÇİT VERMEDİ

BAKANLIK HES ZULMÜNE GEÇİT VERMEDİ
  • 03.01.2018

UZUNDERE halkını ayaklandıran Çayaşan Regülatörü HES Faaliyeti’ne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçit vermedi.

Ülkemizin “turizm cenneti” olma yolunda emin adımlarla ilerleyen merkezlerinden biri olan, “Sakin Şehir (Cittaslow)” unvanlı Uzundere’ye hayat veren Tortum Çayı üzerinde hidroelektrik santrali yapılması için başlatılan çalışma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevreci Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden “vize” alamadı.

HALK BÜYÜK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Tortum Çayı’nın hem ilçe halkı açısından son derece önemli olduğunu, bu çay üzerine yapılacak bir HES projesinin hangi şart altında olursa olsun doğal hayatı da olumsuz yönde etkileyeceğini belirten ilçe halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu projeye geçit vermemesini istemişlerdi.

Halkı bilgilendirmek amacıyla HES’i yapacak olan Van Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkilileri tarafından düzenlenen ikna toplantısında ayaklanan Uzundereliler, “Biz, ilçemizin can damarı niteliğindeki Tortum Çayı üzerinde HES yapılmasını istemiyoruz ki, kalkmış siz bir de bizi bilgilendirmeye çalışıyorsunuz” demiş, ardından da salonu terk etmişlerdi.

Uzundere halkından yükselen tepkilere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kayıtsız kalmadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevreci Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından Uzundere Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda özetle şu görüşlere yer verildi:

SÜREÇ SONLANDIRILDI

“Bilindiği üzere; 25.11.2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği’nin 6. maddesinin 4. fıkrasında ‘Bu yönetmelik hükümlerine göre, karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır.’ hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, ilgi görüş bakanlığımızca dikkate alınmış olup, ‘Çayaşan Regülatörü ve HES (24,98 MWm/24,24 MWe) kırma-eleme yıkama tesisi ve hazır beton santralleri ile malzeme ocakları’ projesinin ÇED süreci sonlandırılmıştır.”

Bakanlığın, Uzundere’nin geleceğini tehlikeye sokan HES projesine geçit vermemesi, ilçe halkı arasında bayram sevinci yaşattı. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ