$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

BU AYIP DA TABYALAR’DA…

BU AYIP DA TABYALAR’DA…
  • 18.05.2019

ERZURUM Kalesi’nin yan tarafında yapılan ve bir yıl geçmeden seramikleri kopan süs havuzlarında yaşanan ayıbın bin benzeri, “Erzurum Tabyaları” olarak da bilinen Mecidiye ve Aziziye’yi bünyesinde barındıran Topdağı’nda tekerrür etti. Topdağı’nın girişine yaptırılan refüjün taşlarının yerinden koptuğunu, çevre düzeninin de bozulduğunu görenler, “Bu nasıl şey, bizim haram paramız mı var ki, yapılan işler kısa zamanda dağılıyor” demekten kendilerini alamadılar.

Erzurum Tabyaları olarak bilinen Mecidiye ve Aziziye’ye ulaşımın daha kolay ve sağlıklı yapılması için, bir çalışma yapıldı. Yaklaşık iki yıl önce, tabyalara iniş-çıkışları durdurma pahasına başlatılan yol düzenlemesi, tretuvar ve refüj çalışmaları ile çevreye estetik bir güzellik de katılmak istendi. Tamamlanan çalışmalar sonrasında, Topdağı’nın hemen girişinde, yol ortasına oturtulan, çevresi ferforje parmaklıklarla da koruma(!) altınan iğreti bir kaideyi görenler, yapılan işe bir anlam yüklemeye çalıştı, ama işin altından kalkamadılar.

YIKILAN KAPILARIN AKIBETİ SORGULANIYOR

Kimilerine göre bir heykel altlığı, kimilerine göre de trafiği kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir orta refüj çalışması olarak görülen kaidenin hem üzeri ve hem de çevresi itinayla örüldü. Ancak, üzerinden çok zaman geçmeden, kaide ve çevre düzenlemesi bozuldu. Talarının koptuğu kaidenin çevre düzenlemesinin de bozulduğunu görenler, “Erzurum’da bu tür işler neden sağlıklı yapılmaz, neden avuç dolusu paralar ödenerek yapılan çalışmalar kısa zamanda bozulur, anlamak mümkün değil. Topdağı’nda, Aziziye Tabyaları’nda kemerli taş kapılar da yapılmış, o kapılar bir süre sonra yerle bir olmuştu. Konunun yargıya yansıdığını, basından öğrenmiştik. Ne oldu, ne bitti, yargı neye karar verdi, bilmiyoruz. Oysa yetkililerin kamuoyunu bilgilendirmeleri gerekirdi. Kimsenin sorduğu, sorguladığı yok diye bu tür yanlışların üzeri örtülmemeli” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ