$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

BU BAŞLIK ÇOK SU KALDIRIR

BU BAŞLIK ÇOK SU KALDIRIR
  • 11.01.2018

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin, “yeni bir kültür yayınını daha şehrin edebiyat tarihine sunduk” dediği,  “Erzurum Erkek Halk Dansları” adlı kitap, ismiyle tartışma yarattı.

Erzurum kadın ve erkek barlarının, gösterilerini bugüne kadar “halk oyunları” adı altında sergilediğine dikkati çeken uzmanlar, konuyla ilgili şu çarpıcı değerlendirmeyi yaptılar:

ERKEK HALK DANSI OLUR MU?

“Kitabı henüz görme şansımız olmadı. İçerik olarak belki çok dolu olabilir. Ama ‘halk dansı’ ismi adı altında yayınlanan kitap, bar ile uyum sağlamamış, resmen sırıtmış. Herkes de biliyor ki, bar, halk dansı değil, halk oyunudur.

Erzurum Barları kadınlar tarafından ayrı, erkekler tarafından ayrı oynanır. Dans, bir erkek ile bir bayanın, uygun bir müzik eşliğinde yaptığı hareketler bütünürür. Erkek halk dansı nasıl olur, bunun izahı gerekir. Kaldı ki, davul ve zurna ile dans yapılması mümkün değil, bu yanlış düzeltilmelidir. Kimse işgüzarlık yapıp da eski köye yeni adet getirmeye kalkışmasın” dediler.

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Yayınları serisinde de yer aldığı vurgulanan kitabın, erkek halk danslarının ezgisel, ritimsel ve hareketsel bütünlük içerisinde uygulanabilmesine yönelik bir araştırma olduğu bildirildi.

Toplam 299 sayfadan oluşan çalışmanın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında, Lütfi Dursun tarafından kaleme alındığı kaydedildi ve “Kitapta Erzurum Erkek Barları, tüm yönleriyle ele alındı” denildi.

Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından servis edilen haberde,  Başkan Mehmet Sekmen’in de, yeni kültür yayınıyla ilgili değerlendirmesine yer verildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ