$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

BU DA BİR BAŞKA İSTİSMAR… HEM ÇAŞIR, HEM DE FİYATI KAZIK!

BU DA BİR BAŞKA İSTİSMAR… HEM ÇAŞIR, HEM DE FİYATI KAZIK!
  • 15.06.2019

ERZURUM‘un dağlarından kar kalktığında kendini gösterir çaşırlar.

Doğaldır, kendiliğinden oluşur. Yani ekmek, dikmek, çapalamak, sulamak gibi ekstra işlere, tohum gibi, gübre gibi, ilaç gibi ekstra masrafa gerek yoktur.

Dağlara tırmanmak, toplamak için, biraz emek harcamak yeter.

Mantar için de aynı şeyleri söylemek mümkün, eşgın için de.

Erzurum’a özgü bu ürünlerin normalde fiyatı, dışarıdan gelen domates, biber, patlıcan gibi ürünlere oranla daha ucuz olması gerekirken, bu ürünler piyasada “anormal” yüksek fiyattan satılıyor ve hiç kimse de bu anormalliğe ses çıkartamıyor.

Çaşırın çok değişik cinsleri bulunduğunu belirten vatandaşlar, bugünlerde Erzurum’da satılan çoğu ürünün “yenilemeyecek” kadar kötü ve yabani olduğunu belirtiyorlar.

Kilosu 15 liradan satılan, kimi yerde iyisi 20-25 liraya kadar ulaşan çaşır için “sadece fiyatı değil, kendisi de kazık, pişmiyor, yenmiyor” diyen vatandaşlar, Gürcükapı Cami’nin hemen yanında sokakta oluşan ve batakhaneyi andıran pazarın sık sık denetlenmesini ve istismarın önüne geçilmesini istiyorlar.

Piyasada satılan ve pişmeyen, yenmeyecek kadar sert olan çaşırın “yabani” olduğunu ve asla satılmaması gerektiğini belirten işin uzmanı köylüler, “Çeşırın iyisi, tetik denilen cins çaşırdır. asıl şifa kaynağı odur. Bugünlerde piyasada kilosu 15 liradan satılan çaşırı eskiden kimse toplamaz ve satmazdı, ‘ayıp’ denir, kazancı ‘haram’ kabul edilirdi.. Nasıl olsa bilen, anlayan fazla kimse yok. insanlar, çaşırı saatlerce kaynatıp da, pişiremediklerini gördüklerinde aldatıldıklarını anlıyorlar, ama iş işten geçmiş oluyor” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ