$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

BU KONU FETVA GEREKTİRİR!

BU KONU FETVA GEREKTİRİR!
  • 24.03.2019

ÖNCEKİ seçimlerde, ister genel olsun, ister yerel; tanıtım afişi ve bayraktan geçilmezdi. Bu seçimlerde muhtar adayları, broşürleri ile eski seçimleri hiç de aratmaz oldu.

Erzurum genelinde 5 bini aşkın muhtar adayının bulunduğunu, geçtiğimiz haftalarda Erzurum Muhtarlar Derneği Başkanı Cemal Korkmaz, dile getirmişti.

O adayların yaptırdığı tanıtım broşürü ve el ilanlarını şehrin her yerinde bugünlerde fazlasıyla görmek mümkün.

Ciddi bir çevre kirliliğine de neden olan, bu haliyle bile sahiplerine manevi bir sorumluluk yükleyen afiş ve broşürlerin çoğunda yaşattığı kirliliğin dışında bir sorun gözükmüyor.

Ancak ayaklar altında çiğnenen, kara, çamura bulanan öyle de broşürler var ki, görenlerin aklına farklı soruları da beraberinde getiriyor.

İsmi “Muhammed” olan bir muhtar adayının, çamura bulanmış broşürünü görenler, “Muhammed ismi, İslam Peygamberi’ne ait. Her müslüman tarafından saygıyla anılan bu isme çok büyük önem verildiği ve özen gösterildiği de bilinen bir gerçek. İnsan ayaklar altındaki broşürleri görünce, ürpermekten ve farklı düşüncelere kapılmaktan kendisini alamıyor. Muhammed ismi, sadece Arap harfleriyle yazılınca mı manevi bir değer kazanıyor? İsmin Latin harfleri ile Türkçe yazılması, sorumluluğu ortadan kaldırıyor mu? Aslında bu, çok önemli konu, her şeyden önce bilim insanlarının alanına giriyor. İster üniversite hocası olsun, ister bir din alimi… Kim sorumluluk hissi duyuyor, bu konuda ilim sahibi olduğuna inanıyor ise, o insanların  bir açıklama ve değerlendirme yapması, hatta müftülerin fetva vermesi gerekir. Burada bir önemli gerçek daha ortaya çıkıyor. Çocuklarımıza isim verirken, çok iyi düşünmek ve önünü-ardını, neler getirip, neler götüreceğini hesap ederek hareket etmek gerekiyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ