$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

BUGÜN AREFE, ERZURUM’UN EN GÜZEL GÜNÜ

BUGÜN AREFE, ERZURUM’UN EN GÜZEL GÜNÜ
  • 14.06.2018

DİNİ bayramların bir gün öncesinde, hazırlıkların doruğa ulaştığı sırada, kapıların zillerinin ardı ardına çaldığı ve “ablaa arafalığımı ver” taleplerinin kapı önlerinde yankılandığı bir gün daha yaşandı Erzurum’da.

Arefe günü olarak bilinen, insanların önceden hazırlığını bu güne göre yaptığı Erzurum’da, sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen çocuklar, bu güzel günü her zaman olduğu gibi, yine anlamlı hale getirdiler.

Daha çok kendi mahallelerinde kapıları tıklatan çocuklara, belki elleri hamurlu kadınlar, büyük bir sabır ve hoşgörü ile arafalıklarını avuç avuç verdiler.

Hane sakinlerinin birkaç gün öncesinden, çocuklara dağıtılmak üzere aldığı, kabuklu fıstık ve fındık türü kuruyemişlere, son zamanlarda şekerlemelerin de dahil edilmesi, “zamane çocuklarının şansı” olarak değerlendiriliyor.

Tıpkı ramazan gibi, arefe ve bayramın da çok farkı, özüne uygun şekilde yaşandığı “yegane” şehir olan ve çoğu insanın gıpta ettiği Erzurum’da bu geleneğin uzun yıllar devam etmesi için vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesi isteniyor. Fotoğraflar: Nihat Kılıçoğulları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ