$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

DAİB BAŞKANI TANRIVER, UMUT SAÇTI!

DAİB BAŞKANI TANRIVER, UMUT SAÇTI!
  • 06.01.2020

ÜLKEMİZİN “ilk” ihracatçılar birliği olma özelliğini üzerinde barındıran Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Ethem Tanrıver, 2019 yılının değerlendirmesini yaptığı basın toplantısında umut saçtı, Erzurum’un kalkınmasına yönelik reçeteler de sundu, “Bizim önce dedikoduyu bir kenara bırakarak üretmemiz ve mutlaka birliği, beraberliği tesis etmemiz” gerekiyor dedi.

 

Sway Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin 2 bin 945 üyesi bulunduğunu, 2019 yılında ihracat yapan firma sayısının  bin 657’yi bulduğunu hatırlattı. Birliğe geçen yıl 401 yeni üyenin dahil olduğunu kaydeden Başkan Tanrıver, bölgeden en çok ihracatın Irak’a yapıldığını, bu ülkeyi Azerbaycan, Almanya, İran ve İsrail’in izlediğini bildirdi.

İRAN NİYE YOK?

Erzurum’dan ihracat yapılan 10 ülkenin isimlerini sıralayan Başkan Ethem Tanrıver’in, açıkladığı ülkeler arasında komşu İran’ın isminin yer almaması ilginç bulundu. Başkan Tanrıver, bu olumsuzluğu, “İran’da bankacılık sistemi yok. Para transferinde zorluklar yaşanıyor. Bu nedenle İran ile ihracat yapamıyoruz” şeklinde açıkladı.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ!

DAİB’in bir yöneticisinin, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) “ilk” defa görev aldığını, kendisinin Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirildiğini hatırlatan Başkan Tanrıver, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van’ın sorumluluk alanlarına girdiğini vurguladı. Bu illerden yapılan toplam ihracatın bir milyon 777 bin 381 dolardan bir milyon.842 bin 19 dolara yükseldiğini, 2018 ile 2019 yılları arasındaki artışın yüzde 3,65’i bulduğunu hatırlatan Başkan Tanrıver, şunları söyledi:

EN KOLAY İŞ İHRACAT!

“- Devletimiz ihracatın önündeki tüm engelleri kaldırdı, kaldırmaya da devam ediyor. Ülkede yapılabilecek en kolay işlerin başında ihracat geliyor. ancak, ihracat yapabilmek için de üretmemiz lazım. Erzurum bir hayvancılık bölgesi. Tarım ve hayvancılık ürünleri ilk akla gelen ihracat kalemleri. Biz, Erzurum’un plastik ürünlerin üretilebileceği bir merkez olabileceğini düşünüyoruz. Tabi üretim kadar birlik ve beraberlik halinde hareket etmemiz de çok önemli. ‘Ben’ değil, ‘biz’ mantığıyla hareket edebilirsek kazanırız. Birlik olarak ihracatı artırmak, çevre ülkelerle işbirliği yapmak istiyoruz. Bunun için geziler düzenliyor, uluslararası fuarlara katılıyoruz. Erzurum olarak kalkınmanın yolu ticaretten ve üretimden geçiyor. Çok büyük şirketlerin Erzurum’a gelmesi, yaşanılan sorun ve sıkıntıları çözmez. Kayseri’de olduğu gibi, KOBİ’leri destekleyerek, üreterek, ürettiğimizi de satmanın yollarını arayarak büyürüz. Gaziantep örneğinde olduğu gibi, yabancı dil sorunumuzu çözüp, dünyaya açılabilmenin yollarını aramalıyız.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ