$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

DEFİNECİ UTANMAZLIĞI… KAZILMADIK YER KALMADI!

DEFİNECİ UTANMAZLIĞI… KAZILMADIK YER KALMADI!
  • 23.05.2020

DOĞU‘dan gelebilecek saldırılara karşı koymak ve ülke savunmasını sağlama almak amacıyla 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren yapılmasına başlanılan, yapıldıkları dönemde önemli görevler üstlenen tarihi tabyalar, defineciler tarafından delik deşik ediliyor.

Askerlerin sorumluluğu altında oldukları dönemlerde, bakım ve temizlikleri yapılan ve her türlü tehlikeye karşı korunan tabyalar, şimdilerde kaderlerine terkedilmenin acısını yaşıyor.

Geçitlere ve karayollarına hakim tepeler üzerinde kurulan, tamamı Türk mühendis ve işçilerinin eseri olarak gösterilen tabyalardan Aziziye ve Mecidiye dışında kalanlar, viraneye döndü.

DEFİNECİ HOYRATLIĞI

Mevcutları içinde iyi-kötü ayakta kalmayı başaran tabyalardan Uzunahmet, defineci hoyratlığından nasibini fazlasıyla alıyor.

Özel kesme taşları önceki yıllarda köylüler tarafından acımasızca, hoyratça sökülerek köylere taşınan ve ahır yapımında kullanılan tabyalar, definecilerin darbelerinden payına düşeni alıyor.

Uzunahmet Tabya’nın bacalarının bulunduğu alanda kazılan derin çukuru gören vatandaşlar, bu utanmazlığı kınamaktan kendilerini alamadılar.

Normalde tabyaların yakınına araçların bile sokulmaması gerektiğini kaydeden tarihçiler, “Böylesine önemli tarihi mekanlar, ecdadın bize mirası. Bu mirası kollamak ve korumak varken, hiç uğruna kazma darbeleriyle zarar vermek, vatan sevgisiyle asla bağdaşmaz. Hakkında şiirler yazılan, tezler hazırlanan, makalelere konu olan Erzurum Tabyaları’nın hiç olmazsa ayakta kalabilenlerine, örneğin Uzunahmet Tabya’ya, örneğin Şahappaşa Kışlası’na (Tafta Tabya) sahip çıkmak gerekiyor. Koruma altında tululan Topdağı’ndaki Aziziye ve Mecidiye Tabyaları için düşünülen projelerin de bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor” diyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ