$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

DUVAR GAZETESİ İLK MANŞETİNİ ATTI: LALAPAŞA CAMİ’NİN KUTSAL EMANETLERİ NEREDE?

DUVAR GAZETESİ İLK MANŞETİNİ ATTI: LALAPAŞA CAMİ’NİN KUTSAL EMANETLERİ NEREDE?
  • 04.04.2019

ERZURUM‘un yayın hayatına yeni bir soluk ve farklılık getirmek amacıyla işbirliği ve güçbirliğine gitme kararı alan, oluşturdukları Duvar Gazetesi’yle de ilk yayınlarını gerçekleştiren Cem atmaca-Öztürk Akkök ikilisi, önemli bir konuyu gündeme taşıdı, “Lalapaşa Cami’nin kutsal emanetleri nerede?” diye sordular.

Başta Youtbe olmak üzere, Facebook ve sosyal medyanın diğer araçları üzerinden, yaptıkları yayınları “Erzurum Duvar Gazetesi” adıyla paylaşacaklarını belirten Öztürk Akkök, bir kültür ve medeniyet şehri olan Erzurum’un sosyal, kültürel ve sanatsal her meselesinde, Cem atmaca ile birlikte var olmaya çalışacaklarını kaydetti.

CAMİDE ÇOK SAYIDA ESKİ ESER VARDI

Erzurum Duvar Gazetesi’nin ilk programında, Cem Atmaca’nın işaret ettiği “Lalapaşa Cami gerçeği”ne derinlik kazandıran Öztürk Akkök, camide, restorasyon öncesinde fazla miktarda eski eser ve antika niteliğinde halı, saat ve şamdan gibi malzemeler bulunduğuna işaret etti.

Toplamda el yazması 99 adet Kur’an-ı Kerim, “paha biçilemeyen” en az 3 antika halı, yine 400 yıllık olduğu söylenen gösterişli bir çalarsaat’ın yanında değerli şamdanların bulunduğu Lalapaşa’da, bugün bu emanetlerin hiç birisini göremediklerini belirten Akkök, “Camide o günlerde görev yapmış emekli bir imam, bu malzemelerin bir tutanakla Vakıflar ve Diyanet görevlilerine teslim edildiğini bana anlattı. Gerek cami cemaati ve gerekse Erzurum halkı, bu kutsal emanetlerin akıbetini merak ediyor. Her biri paha biçilemez değerde olan o emanetlerin nerede olduğunu, en azından tutacağın altında imzası bulunan kişi veya kurum amirlerinin açıklaması gerekir. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. erzhaber – Furkan AKKÖK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ