$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

EKMEK FİYATINDA ÜRKÜTEN DAMPİNG

EKMEK FİYATINDA ÜRKÜTEN DAMPİNG
  • 22.03.2018

ERZURUM‘da özellikle büyük marketlerin başını çektiği çoğu işyerinde ekmeğin fiyatının giderek düşürülmesi, dar gelirli vatandaşın yüzünü güldürürken, zararına satış yapmak zorunda kalan fırıncıları kara kara düşündürüyor.

Başta küresel sermayenin temsilcisi konumunda bulunan marketlerde, ekmeğin fiyatı önce 60, sonra 50, derken 40 kuruşa kadar indirildi.

Biri birleriyle rekabet halinde olan yerel marketlerde de fiyatlar aşağıya çekilince, ekmeğin fiyatı maliyetinin de altına düştü.

MALİYETİ BELLİ

Bir çuval unun fiyatının 70 lirayı bulduğu günümüzde, 200 gram ekmeğin sadece un olarak maliyetinin 23, 24 kuruşa geldiğini belirten fırıncılar, “Atlar tepişiyor, arada biz zayoluyoruz” diye yakınıyorlar.

Fırıncılar arasında dayanışma olmadığı için, kıran kırana bir rekabetin hüküm sürdüğü Erzurum piyasasında, yakın bir gelecekte iflasların kaçınılmaz olacağını belirten bir işletmeci, “Zaten şu anda çoğu fırıncı un almakta zorlanıyor. Çünkü hemen herkesin borcu var. 40 kuruşa ekmeğin satıldığı bir yerde, hiç kimse para kazanamaz. Bir yanda malzeme giderleri, diğer yanda işçilik maliyeti ve benzeri masraflar üst üste konduğunda ekmeğin maliyeti 60 kuruşa kadar çıkıyor” dedi.

OYUN İÇİNDE OYUN

Piyasaya sürülen ekmeğin 200 gram olması gerektiğini de belirten aynı işletmeci, “Çoğu yerde ekmek 200 gramın altında üretiliyor. Malzemenin en ucuz ve hatta sağlıksız olanı kullanılıyor. Başka türlü işin altından kalkılamaz ki, zaten kalkılamıyor. İşin içinde başka oyunlar var gibimize geliyor ama o oyunları ne, doğrusu anlayamıyoruz. Bu konuda şehri yönetenleri ekmek sorunun üzerine eğilmeye çağırıyoruz” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ