$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

ERMENİLER’İ ÇILDIRTACAK HEYKEL! (Tıkla ve İzle)

ERMENİLER’İ ÇILDIRTACAK HEYKEL! (Tıkla ve İzle)
  • 04.02.2020

BAŞTA Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu’da hak iddia eden, iftira dolu yalanları ile dünya kamuoyunu aldatan Ermeniler’in heveslerini kursaklarında bırakacak, Türk’ün mührü niteliğindeki bir heykel (taşbaba) Şenkaya’nın Ormanlı Köyü’nde bulundu.

Şenkaya ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre ötede, Allahuekber Dağları yamaçlarında yer alan Ormanlı Köyü’nde bir taşbaba heykeli bulunduğu haberi, Müze Müdürü Hüsnü Genç ile Taş Eserleri Koordinatörü Oğuzhan Türk’ü harekete geçirdi.

HEYECANLANDIRAN BİLGİ

Eski eserlere, arkeolojiye özel ilgil duyan Eğitimci, Araştırmacı, Yazar Ömer Faruk Kızılkaya’ya ulaşan bir önemli bilgi herkesi heyecanlandırdı. Ormanlı Köyü’nde bir vatandaşın dağda bir heykel bulduğunu öğrenen Ömer Faruk Kızılkaya, bir yandan Şenkaya Kaymakamlığı’nı bilgilendirirken, aynı zamanda da Erzurum Müze Müdürlüğü’nü de taşın varlığından haberdar etti.

Aslen Mersinli olan, yaklaşık 30 yıldan beri Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görev yapan Türkoloğ Prof. Dr. Osman Mert ile yapılan görüşmeler sonrasında, hiç vakit kaybedilmeden, bir an önce köye gidilmesine karar verildi.

BU BİR TÜRK YAPITI

Hava şartlarının olumsuzluğuna aldırış etmeyen ekip, zaman kaybetmeksizin salı sabahı yola koyuldu. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra, bir dağ köyü olan Ormanlı’ya ulaşan ekibin tüm yorgunluğunu, yaklaşık 120 santim boyunda, 30 santim enindeki taş heykel fazlasıyla giderdi.

Duyduğu sevinci, “hayatımın en büyük ödülünü bugün aldım” diyerek dışa vuran Prof. Dr. Osman Mert, heykelin Kıpçak Türkleri’ne ait, yaklaşık 2500 yıllık bir önemli yapıt olduğunu açıkladı.

Anadolu’ya 1071 Malazgirt Savaşı sonrasında Oğuz Türkleri’nin girdiğinin bilindiğini, Ermeniler’in de bu toprakların kendilerine ait olduğunu, dolayısıyla Türkler’in çok sonraları buralara geldiklerini iddia ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Osman Mert, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

BU HEYKEL, BİZİM MÜHRÜMÜZ

“- Bir Tükoloğ olarak, hocamız Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ve diğer arkadaşlarımızla birlikte yıllarca başta Moğolistan olmak üzere, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Sibirya’da Türk izleri aradık, çok önemli bulgular elde ettik. Ancak bu coğrafyada böyle önemli bir yapıt ile ilk kez karşılaşıyorum. Daha önceleri benzer üç heykel ülkemizde bulunmuştu, bu 4’üncüsü. Heykelin 2500 yıl öncesine ait olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Taşbaba heykeli, bizim mührümüz, tapu senedimiz, üzerinde yaşadığımız toprakların bize ait olduğunu gösteren, inkarı mümkün olmayacak bir önemli delil. Böylesine bir delil ile karşılaşmış olmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Bu işlere gönül vermiş bir bilim insanı olarak, hayatımın ödülünü aldım diyebilirim.”

KÖYLÜLERE VE KIZILKAYA’YA TEŞEKKÜR

Köylülere gösterdikleri yakınlık ve yaptıkları yardımdan dolayı teşekkür eden Müze Müdürü Hüsnü Genç, heykeli, beraberlerinde getirdikleri bir sünger döşeğe, bebek kundaklar gibi sararak Erzurum’a götürdü ve koruma altına aldı.

Ormanlı köylülerinin çok önemli bir iş yaptığını, bunun bir karşılığının olamayacağını belirten Müdür Genç, “Osman Mert hocamızın tespiti, her türlü kuşkuyu ortadan kaldıracak nitelikte. Bulunan heykel, Kıpçak Türkleri’ne ait, taşbaba diye tanımladığımız 2500 yıllık bir yapıt. Böyle bir eserin bu topraklarda bulunmuş olması, buralarda hak iddia eden, yalanları, iftiraları ile dünya kamuoyunu aldatan Ermeniler’e verilmiş çok güzel bir cevaptır. Bu heykel, üzerinde yaşadığımız toprakların Türkler’e, yani bizlere ait olduğunun bir göstergesi. Bu topraklarda, Anadolu’da Türkler 2500 yıldan beri var, yaşamış, yaşamaya da devam ediyoruz. Bu heykelin devamı gelecek diye düşünüyorum. Baharda, karın kalkmasıyla birlikte bu köy ve çevresinde önemli çalışmalar yapacağız. Ormanlı Köyü sakinlerine, Osman Mert hocamıza ve bize bilgiyi ulaştıran Ömer Faruk Kızılkaya kardeşime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. erzhaber

BU HEYKEL ERMENİLER'İ ÇILDIRTACAK!

– ERMENİ YALANLARINI ÇÜRÜTEN, FOYALARINI ORTAYA ÇIKARTAN BİR BÜYÜK TARİHİ OLAYA TANIKLIK ETTİK.- ŞENKAYA'NIN ORMANLI KÖYÜ'NDE KIPÇAK TÜRKLERİ'NE AİT OLDUĞU BELİRTİLEN 2500 YILLIK BİR HEYKELİN BULUNMASI, BİLİM İNSANLARINI HEYECANLANDIRDI.- TÜRKOLOĞ PROF. DR. OSMAN MERT, BULUNAN HEYKELİN TÜRK'ÜN MÜHRÜ OLDUĞUNU, BU TOPRAKLARIN TAPUSU NİTELİĞİNİ TAŞIDIĞINI AÇIKLADI.- AĞIR KIŞ ŞARTLARINA ALDIRIŞ ETMEDEN ORMANLI KÖYÜ'NE GİDEN EKİBİN İÇİNDE YER ALDIK VE ERMENİ YALANLARINI HASIR GİBİ YERE SEREN ÖNEMLİ BİR OLAYIN ŞAHİDİ OLDUK.- BEBEK KUNDAKLANIR GİBİ, SÜNGER DÖŞEKLERE SARILARAK KORUMA ALTINA ALINAN VE ERZURUM MÜZESİ'NE GETİRİLEN TAŞ BABA HEYKELİ İLE BİRLİKTE BU COĞRAFYADA TARİH YENİDEN YAZILACAK.

Erzurumdan Haberler paylaştı: 4 Şubat 2020 Salı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ