$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

ERZURUM, BİNA MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ!

ERZURUM, BİNA MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ!
  • 18.11.2019

ERZURUM‘un kangrene dönüşen iki önemli yarasına neşter atılmasıyla birlikte başlayan yıkım çalışmaları, gözlerin terk edilmiş, ya da atıl halde bulunan kamu binaları ile boş tutulan lojmanlara çevrilmesine neden oldu.

Yenişehir’deki New City konutları ile yine Yenişehir girişinde bulunan hastane binasında söküm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşın sosyal medya üzerinden yaptığı, “hastane yapıyor, hastane yıkıyoruz” şeklindeki veciz yorumlar, Erzurum’da dünden-bugüne işlerin ne kadar programsız ve plansız yapıldığını anlatmaya yetiyor.

AKIBETİ MEÇHUL BİNALAR

Erzurum kent merkezinde, kamuya ait terk edilmiş, ya da atıl durumda bırakılmış ne kadar kamu binası var, tam bilinmiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) TRT’ye, Sağlık Müdürlüğü’nden Milli Savunma Bakanlığı’na varıncaya kadar, değişik kurumlara ait onlarca akıbeti meçhul binaya, yakında Palandöken Devlet Hastanesi başta olmak üzere, boşaltılacak yeni hastane binaları eklenecek.

ÇÜRÜK ELMA GİBİ

Şehir merkezini “çürük elmaya” dönüştüren ve ekonomik anlamda ciddi sıkıntı yaşatan terkedilmiş kamu binalarının önce tek tek tespit edilmesi, ardından da bir değerlendirmeye tabi tutulması isteniyor.

Eskiden hurda araçların yığıldığı mekanlar için, “araba mezarlığı” deyiminin kullanıldığını hatırlatan vatandaşlar, “Erzurum’da, terkedilmiş bina mezarlığına dönüştü” yorumları yapıyorlar.

NEREDE NE VAR, BİLİNMİYOR!

Bugün kullanılmayan ve çürümeye, yıkılmaya terkedilen, virane olmaya aday çok sayıda bina için bir “tespit” çalışması yapılmasını isteyen vatandaşlar, “Sadece boşaltılan ve kullanılmayan binalar değil, dolu gibi gözüken, ancak hiçbir ekonomik değere sahip olmayan atıl durumdaki binalar da tespit edilmeli. Bunun için başta Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi harekete geçmeli, kurulacak bir komisyon vasıtasıyla terk edilmiş binalar tespit edilmeli. Çoğu kaderine terk edilen binalar, güvenlik önlemi olmadığından anında yağmalanıyor. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise, boşaltılacak hastane binaları da kısa zamanda yağmalanmakla kalmaz, suç mekanları haline de gelebilir” uyarısı yaptılar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mesut Cemal adıgüzel dedi ki:

    Yıkılan hastanenin yeri millet bahçesi yapılsın. Haber yaparsanız iyi olur selamlar

YORUM YAZ