$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

ERZURUM’A VURULAN ‘TEVHİD’ MÜHRÜ

ERZURUM’A VURULAN ‘TEVHİD’ MÜHRÜ
  • 15.08.2017

ERZURUM‘un yetiştirdiği önemli değerlerden Eğitimci ve Tarihçi Yazar Muzaffer Taşyürek, Çifte Minareli Medrese’de yer alan bazı yazıları, “Erzurum’a vurulan tevhid mührü” olarak niteledi.

Türk-İslam Medeniyeti’nin paha biçilmez eserlerinden olan Çifte Minareli Medrese’nin mutlaka tanıtımının yapılması gerektiğini belirten Muzaffer Taşyürek, erzurumdanhaberler.com’a yaptığı değerlendirmede, “Yıllardan beri ezbere baktığımız medresesinin minarelerinin altındaki bölümlerde, Küfi yazı ile Lalailahe İllalah Muhammeden Resulullah yazılı… Bu yazı, Kufi stilidir. Kufi stilinde, bütün harfler köşelidir. İslam hat sanatının en eski bilinen yazı türü olan kûfi, ismini Kufe’den almıştır. İslamiyetin ilk yüzyıllarında ‘Himyerî’ yazısının değişmesiyle oluşan; dik, sert, köşeli bir yazı türüdür” dedi.

Hat sanatının doğduğu dönemde ortaya altı yazı türü çıktığını da hatırlatan Taşyürek, “Kûfî, Sülüs, Nesih, Rika, Reyhânî ve Tevkî. Bunlara Aklam-ı Sitte denir. Yazı sitilin çözemeyen birçok kişi bu rölyefleri Sekiz köşeli yıldız benzetmekte yanlış yorum ve teviller yapmaktadır. Bütün bunlar, bu muhteşem eserin iyi bilinmemesinden ve tanınmamasından kaynaklanıyor” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Kasim dedi ki:

    Son halini gordunuz mu saten alçili mutfak dolapli tari eser o kadar da övmüşsünüz yazik yazik

YORUM YAZ