$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

ERZURUMDA SON DURUM NE ALEMDE

ERZURUMDA SON DURUM NE ALEMDE
  • 17.09.2020

YAKLAŞIK 40, 45 gün önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı bile tedirgin eden tehlikeli bir tırmanış içine giren, günde ortalama 10-12 kişinin koronadan öldüğü, test yaptırmak için 2 bini aşkın insanın her gün hastanelerin önünde kuyruğa girdiği Erzurum’a, geçen zaman içinde adeta “sihirli değnek” değdi. “Hastanelerde yatak kalmadı, eyvah yandık, öldük, bittik” türü yanlı, yanlış ve yersiz değerlendirmelere maruz bırakılan Erzurum’da hem ölüm vakalarında, hem de yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında ciddi azalma olduğu belirtildi.

79 İLİN EN İYİSİ

Türkiye genelinde pandemi hastanelerindeki hasta doluluk oranları, geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir harita ile kamuoyuna duyuruldu. Erzurum, bakanlık tarafından tüm büyükşehirlerde ve hatta bir iki küçük il hariç, neredeyse 79 il içinde “en iyisi” olarak gösterildi. Ancak konuyla ilgili yapılan haberler, çoğu kişiye inandırıcı gelmedi, rakamların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

MERAK EDİLEN SORULAR

Gerçekten rakamlar abartılı mıydı, bakanlık tarafından açıklanan oranlar gerçeği yansıtmıyor muydu? Erzurum’da mesela hali hazırda yoğun bakımda kaç korona hastası bulunuyordu? Günlük test sayıları ne kadardı? Korona ile mücadeleyi sürdüren ve “filyasyon” diye tanımlanan ekip kaç kişiden oluşuyordu? Bütün bu soruların cevaplarının peşine düştük, “en yetkili” ağızlardan yapılan çalışmaları dinledik, dolayısıyla rakamlarda yaşanan ciddi düşüşlerle umutlandık, Erzurum’u Türkiye’nin en iyi mücadele veren illeri arasına sokan sağlıkçılara alkış tuttuk.

SAYILAR AZALIYOR

İki ay kadar önce korona salgınının pik yaptığı, her gün ortalama 10-12 kişinin hayatını kaybettiği Erzurum’da, sayının giderek azaldığı kaydedildi. Günde pandemiden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 3-4 kişiye kadar düştüğü Erzurum’da, hali hazırda yoğun bakımdaki hasta sayısının da 61 kişi olduğu belirtildi. Toplam 123 yoğun bakım yatağa sahip pandemi hastanesinde, yatak doluluk oranının yüzde 49’lar seviyesinde olduğu, bu oranın günlük gelişmelere göre değişiklik arzettiği vurgulandı.

DEV BİR ORDU VAR

Erzurum’da korona ile mücadele eden ve “filyasyon ekibi” olarak tanımlanan 225 kişilik sağlık ordusunun geceli-gündüzlü hiç ara vermeksizin cansiperane çalıştığı, testi pozitif çıkan insanların bu ekip tarafından yakın takibe alındığı bildirildi,

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz bir yetkili, “Vaka sayılarında azalma, hepimizi mutlu ediyor. Bu azalmada vatandaşlarımızın maske, sosyal mesafe kuralı ve temizlik gibi konulara daha çok dikkat etmesinin yanında, ekiplerimizin yoğun çabasının da rolü var. Gidişat iyi, daha iyi olmaması için bir sebep yok. Tek korkumuz maç yayınları. Haftasonlarında kahvehanelerde gerçekleşen naklen yayınlarda hastalığın yayılmasından ciddi endişe duyuyoruz” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ