$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

ERZURUM’UN GÜZ ÇİÇEKLERİ

ERZURUM’UN GÜZ ÇİÇEKLERİ
  • 15.10.2020

BUGÜNLERDE Erzurum yaylalarının yüksek kesimlerini süsleyen çiğdemler, görüntüleri ile yürek hoplatıyor.

Erzurum’da kışın sonlarına doğru, karların erimeye, cemrelerin düşmeye başladığı günlerde kendini göstermeye; kafasını, kar’a, kış’a, soğuğa efelenircesine topraktan çıkarmaya başlayan beyaz renkli çiğdemler, yöre insanı tarafından “kardelen” olarak da adlandırılır.

HER TARAF ÇİĞDEM DOLU

Baharın müjdecisi olarak bilinen kardelenlerin aksine, “güz gülü” denilebilecek güzellikte olan pembe renkli  çiğdemler de sonbahar ile birlikte ortaya çıkar.

Erzurum’un daha çok kuzey ilçelerinin dağlarında, bizim İspir’in Yedigöller Köyü yaylalarında fotoğraflarını çektiğimiz, muhteşem görüntüleriyle nefes kesen çiğdemler, kışın habercisi olarak bilinirler.

TOPARLANIN, GİDİN!

Yaz aylarında yaylaya çıkan insanlara “kış geliyor, toparlanın ve gidin” mesajı veren çiğdemler, İspir’de, İspir’in köylerinde “şaşırt kovan” olarak adlandırılıyor.

İnsanı şaşırtan özelliklere sahip olduğu için mi “şaşırt kovan” dendiği çok da bilinmeyen çiğdemler, ülkemizde kız çocuklarına ad olarak da veriliyor. Çiğdemlerin güz geldiğinde kendilerini göstermeye başlaması, yaylalarda konaklayan herkesi hareketlendiriyor ve insanlar hayvanlarını da yanlarına alarak kışlaklarına çekiliyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ