$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

ERZURUM’UN KİMİ ASİL, KİMİ SEFİL KONUKLARI

ERZURUM’UN KİMİ ASİL, KİMİ SEFİL KONUKLARI
  • 28.06.2017

ERZURUM‘da, Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden gelen, kimisi yerleşik düzene ayak uyduran, kimi de çekip başka diyarlara giden konukları var.

Bu konuklardan çoğu Afganlı ve Suriyeli.

Ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize gelmek mecburiyetinde kalan göçmenlerden Afganistan uyruklu olanları, “bizden biri”ymiş gibi yaşarken, Suriyeliler’in, cami önlerini ve kavşakları kendilerine mesken tutarak, dilencilik yapmaları, hemen herkese “illallah” dedirtiyor.

Geçtiğimiz gün Mahallebaşı’nda yaşanan gerginliğe de sebep olan Suriyeliler, kimse tarafından istenmiyor.

AFGANLI DİLENCİ HİÇ GÖRMEDİK

Suriyeliler’in ya da “Suriyeliymiş gibi gözükenlerin” “din kardeşliği” gibi konuları fazlasıyla istismar ettiğini belirten vatandaşlar, “Elbet hepimiz din kardeşi, ama aynı zamanda insanız. Yani Suriyeliler’in Müslüman olmaları onlara ayrıcalık kazandırmıyor. Bizde konuk olan çok sayıda farklı ülke insanı var. Örneğin Afganlılar. Onlar da Müslüman. Ama Erzurum’da biz hiç dilenen Afganlı, Pakistanlı, Sudanlı görmedik. Ne çıkıyorsa, Suriyeliler’den çıkıyor” diye yakınıyorlar.

Bayramda, Erzurum caddelerinde bakımlı, temiz kıyafetleri içinde çok sayıda Afganlı aile ile karşılaşan vatandaşlar, “Demek ki, göçmen olmak, sefil yaşamak için bir gerekçe değil. İnsanın içinde olacak. Afganlıları asil tutum ve davranışları ile bizden biriymiş gibi görüyor, benimsiyoruz. Keşke Suriyeliler de Müslüman’a yakışır gibi davransa ve yaşasalar da, onları da sevsek ve benimsesek” diyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ