$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

ERZURUM TANITIM GÜNLERİ Mİ, DEĞERLERİN İSTİSMARI MI?

ERZURUM TANITIM GÜNLERİ Mİ, DEĞERLERİN İSTİSMARI MI?
  • 20.10.2019

İKİ farklı organizasyon, biri Erzurum’da, diğeri Ankara’da aynı günlerde başladı, aynı günlerde sona buldu. Erzurum’da bu yıl birincisi düzenlenen Yöresel Ürünler Gıda Fuarı, her yönüyle Ankara’da, Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) tarafından düzenlenen tanıtım günlerine fark attı.

Önceki yıllarda Atatürk Kültür Merkezi’nde(AKM) düzenlenen ve her organizasyonun sonunda yığınla eleştiri alan Erzurum Tanıtma Günleri’nin bu yıl 7’ncisi, Ankara Altınpark Expo Center Fuar Alanı’nda gerçekleşti. Erzurum’dan başta Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile Atatürk Üniversitesi’nin stant açarak katkı sağladığı tanıtım günlerine, çok sayıda ilçe belediyesi de organizasyona omuz verdi.

AYIBIN FOTOĞRAFI

Yirmi kadar sanatçı ve grubun 4 gün boyunca konser verdiği etkinliği, Erzurum’dan davet edilen çok sayıda gazeteci de takip etti. Açılış gününde İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli’ye yapılan ayıbın yanısıra, Erzurum Valisi Okay Memiş’in, açılış kurdelasını kesmek için toplanan grubun arkasında bırakılmasının yaşattığı skandalların ötesinde, hafızalarda olumlu pek de iz bırakmayan Ankara’daki Erzurum Günleri’ne, Erzurum’da düzenlenen Yöresel Ürünler Gıda Fuarı, her yönüyle fark attı.

İNSANLAR BEKLEDİKLERİNİ BULDU

İlki olmasına, yeterli deneyim ve tecrübeye sahip olunmamasına rağmen; gıda fuarının beklenenin ötesinde bir kitle tarafından ziyaret edilmesi, “vatandaş, iyinin, güzelin, doğrunun kıymetini anlıyor” şeklinde yorumlandı. İnsanların gerek ihtiyaçlarını karşılamak, bu arada da farklı tatlar bulmak ve gerekse değişik bir ortamda vakit geçirmek amacıyla ilgi gösterdiği gıda fuarı, “Ankara’yı, İstanbul’u bırak, Erzurum’a bak” yorumlarını da beraberinde getirdi.

FİYATI ET İLE YARIŞIYOR

Dört gün boyunca Ankara’da bulunan çoğu basın mensubu, “Erzurum’un tanıtımı” adına kayda değer “haber malzemesi” bulamamanın sıkıntısını yaşadı. Kapalı mekanlarda yaşatılan gürültü kirliliğine, haftasonunda bahçede sayıları hızla artan cağ kebabı ocaklarından yükselen koku ve dumanların eklenmesi, bu arada üzerinde en çok 100 gram kadar etin bulunduğu bir cağın fiyatının 13 ila 15 lira arasında bir fiyattan satışa sunulması, yine bir kilo İspir fasulyesinin 30 liradan, adeta “et fiyatına” tüketiciye ulaştırılması çoğu insana, “ne oluyor, bu nasıl bir fiyat politikası” dedirtti.

YANLIŞA ORTAK OLMAYALIM

Gerek Erzurum’da düzenlenen gıda fuarını dolaşan, gerekse dünden bugüne “tanıtım günü” adı altında özellikle Ankara’da yapılan yanlışları bilenler, bu organizasyonların mutlaka gözden geçirilmesi ve etkinliklerin “ticari kazanç kapısı” olmaktan kurtarılması…

Aksi taktirde iptal edilmesi, kamuoyunun, belediyelerin ve kamu kurumlarının bu oyunlara alet edilmemesi, dolayısıyla Erzurum’un yerel değer ve markalarına, “yerinde” çok daha fazla önem verilmesi gerektiği yorumlarını yapıyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ