$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

GAVURBOĞAN’IN YOK EDİLİŞİNİN FOTOĞRAFLARI

GAVURBOĞAN’IN YOK EDİLİŞİNİN FOTOĞRAFLARI
  • 29.11.2016

16-gvr

ERZURUM‘un simge mahallelerinden olan, Ruslar ile yapılan kanlı çarpışmalara sahne olan tarihi Gavurboğan Mahallesi’nde, ardı ardına yükselen beton yığınlarının yanında, mahallelerin adlarının silinmesi, bir tarihi tamamıyla ortadan kaldırdı, yok etti.

Erzurum’un en önemli tarihi mekanlarından birisi olan, Ruslar ile yapılan savaşlar ve kazanılan zaferler nedeniyle dönemin Valisi Feyzullah Paşa tarafından “gavurboğan” ünvanı ile ödüllendirilen mahallede şimdilerde tarihten kalma hiçbir iz bulunmuyor. Adı Rabiana olarak değiştirilen mahalleyi kendi elimizle ortadan kaldırdığımızı belirten vatandaşlar, “Tarihi anlamda büyük öneme sahip mahalleye öyle büyükihanet ettik, öyle büyük darbeler indirdik ki, düşmanın tarihi ve kültürümüzü yoketmesine gerek bırakmadık” dediler.

Gavurboğan ve Araplardüzü gibi tarihi mahallelerde bulunan Topraktabya’nın, dönemin belediye başkanı tarafından ortadan kaldırılarak inşaat alanına çevrildiğini hatırlatan vatandaşlar, “Asıl yıkım, Ebubekir Üstün Gülakar’ın belediye başkanlığı döneminde gerçekleşti. Başkan, burada bulunan eski evleri yıktı, oluşan arsaları çok yüksek fiyattan müteahhitlere sattı. Yetmiyormuş gibi, binalara çok katlı yapılmaları noktasında imkan da tanıdı. Hal böyle olunca, Erzurum tarihinde önemli yere sahip Gavurboğan’ı, gavuru boğar gibi boğmaya başladık. Yakutiye’nin şimdiki Başkanı Ali Korkut döneminde ise ipin ucu tamamen kaçtı. Böyle devam ederse bu bölge tamamen çok katlı beton yığınlarından oluşacak. Rüzgar akımlarının da önünü kesen binalar yüzünden hava kirliliği her yıl giderek artan oranlarda kendini gösterecek” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ