$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

GÜRCÜ MEHMET CAMİ YÜREK BURKUYOR

GÜRCÜ MEHMET CAMİ YÜREK BURKUYOR
  • 01.07.2020

ERZURUM‘un tarihi mekanlarının yoğunlukta olduğu Sultan Melik Mahallesi’nde bulunan, 17’nci Yüzyıl’da yapıldığı bilinen Gürcü Mehmet Paşa Camii’nin son hali görenleri hayrete düşürüyor.

Gerek yerli, gerekse yabancı turistlerin en çok uğradığı tarihi mekanların başında gelen Üç Kümbetler ile Çifte Minareli Medrese arasında küçük bir sırt üzerine inşa edilen Gürcü Mehmet Paşa Cami, çevresindeki binaların kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yıkılmasıyla birlikte daha görünür bir hal aldı.

ÇATI KISMI ZARAR GÖRDÜ

Çevrede yer alan binaların sökümü sırasında çatı kısmı ve duvarlarının bir bölümü zarar gören tarihi camiye, hiçbir yetkili ya da sorumlu kurum tarafından el atılmadı.

İŞTE DUVARLARIN HALİ

Batı’ya bakan cephesi, inşaat kalıntıları ve atıkları nedeniyle “çok çirkin” halde bulunan tarihi cami, bu haliyle yüz kızartıyor ve “ayıbın böylesi de fazla” diye yorumlanıyor.

PAŞALAR’IN KEMİKLERİ SIZLIYORDUR

Sağında ve önünde iki de mezarın bulunduğu camiye el atılmasını ve bakım, onarım çalışmalarının bir an önce yapılmasını isteyen vatandaşlar, “İbrahim Paşa’nın yaptırdığı, bugün kullanılamaz hale gelen Dörtgüllü Çeşmesi’nden sonra, şimdi de bir başka Osmanlı Paşası tarafından yaptırılan caminin içler acısı hali yürek burkuyor. O paşalar yattıkları yerden doğrulsa, kafalarını bir kaldırsalar, her halde böyle eserleri bırakmış olmanın hüznünü yaşar, bizi de fazlasıyla ayıplarlar” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ