$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

HULUSİ SEVEN HAYATTAYKEN ONURLANDIRILDI

HULUSİ SEVEN HAYATTAYKEN ONURLANDIRILDI
  • 06.03.2017

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla kentin kültür ve sanat hayatının önemli simaları olan Ahmet Hulusi Seven, Sebahattin Bulut, Hafız Faruk Kaleli ve Behçet Mahir’in (Hekatçı Behçet Emi) isimleri Sanat Merkezi’nde yaşatılacak. Hulusi Seven’in hayattayken onurlandırılması, “İnsanımızın değeri öldükten sonra anlaşılıyor” sözünü çöpe attı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende mümtaz şahsiyetlerin isimlerini taşıyan atölye ve deneme sahneleri gezildi, Başkan Sekmen Ahmet Hulusi Seven, Sebahattin Bulut, Hafız Faruk Kaleli ve Behçet Mahir’in aileleriyle bir araya geldi. Başkan Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şöyle dedi:

“Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından kullanılan Sanat Merkezi’nin ismi, Erzurum halk kültürünün önemli ismi, aynı zamanda ticaret hayatının da öncülerinden, ilerleyen yaşı ile şehir hafızasında derin izler bırakmış Ahmet Hulusi Seven ve Halk Oyunları Derneği vesilesiyle kentin kültür hayatına damgasını vurmuş rahmetli Sebahattin Bulut’un ismiyle yaşayacak. Sanat Atölyesi olarak kullanılan salona, sözlü kültür geleneğinin yüzyılımızdaki temsilcilerinden ve Erzurum’un, ülkemizin kültür hafızasına kazandırdığı en önemli isimlerden biri olan Behçet Mahir, halk dili ile Hekatçı Behçet Emi’nin adı verildi. Müzik Atölyesi salonunun ismi ise Erzurum türkülerinin derleyicisi ve kaynak kişisi olarak bilinen Hafız Faruk Kaleli olarak düzenlendi. Erzurumlu Emrah’ın ‘Sağ iken bir şahsın kadri bilinmez’ dizesinde dile getirmiş olduğu bir acıyı tersine çevirmek amacıyla, halen hayatta olan ulu çınar Ahmet Hulusi Seven’in ismini bu şekilde ölümsüzleştirmiş olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ