$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

HUZURSUZ BACAK SENDROMU DA NEYMİŞ?

HUZURSUZ BACAK SENDROMU DA NEYMİŞ?
  • 08.02.2020

huzursuz bacak sendromu

HUZURSUZ bacak sendromu nedir tedavi etmenin yolları.

Gece yattığınızda bacaklarınızın ağrısından şikayetçi misiniz? Ağrı nedeniyle uyuyamıyor, bacaklarınızı hareket ettirmek isteyip de bunu başaramıyor, bunların yanı sıra bacaklarınızda yanma ve kaşıntı mı hissediyorsunuz? Bunun adı huzursuz bacak sendromu olup, vücuttaki hormonal değişimler, hamilelik, demir eksikliği, böbrek rahatsızlığı, kalıtımsal, diyabet ve alkolizm nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi iyi yapılmadığı taktirde sizin için en önemli sorunlarınızdan biri olur. Sizde de bu tür şikayetler varsa, kendi başınıza bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. İşte, huzursuz bacak sendromundan kurtulmak için çözüm yolları.

1- Düzenli yürüyüş:

Gece yattığınızda huzursuz bacak sendromundan şikayetçiyseniz, ağır olmamak kaydıyla düzenli yürüyüşler yapmak en iyi şeydir. Hafif yürüyüşlerle bacaklarınızdaki ağrıları azaltabilirsiniz.

2- Sıcak bir banyo yapmak:

Bacak kaslarınızın gevşemesini ve rahat etmesini sağlamak amacıyla sıcak suyla banyo yapın ve bacaklarınızı sıcak suyla yıkayın.

3- Sıcak ve soğuk terapi yapmak:

Huzursuz bacak sendromundan kurtulmak istiyorsanız, alternatif olarak ayaklarınızı sıcak ve soğuk terapiye alın. Bu sayede bacaklarınızın rahatlamasına imkan sağlarsınız.

4- Masaj yapın:

Yapacağınız hafif masajlar kaslarınızın gevşemesini sağlar ve rahat ettirir. Bunu her fırsatta yapabilir ve uygulayabilirsiniz.

5- Meditasyon – Yoga:

Stresten kurtulmayı sağlayan yoga ve meditasyon uygulamaları, kaslarınızın gevşemesine ve kurtulmanıza yardımcı olur.

6- Yeterli uyku uyuyun:

Gece yattıktan sonra başlayan ve ağrıları giderek artan bu hastalık uykusuzluk ağrıların daha da artmasına neden olur. Yatmadan önce papatya çayı içerseniz rahatlarsınız ve uykunuzu rahat uyuyabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirirseniz huzursuz bacak sendromunun yarattığı sıkıntılarınız azalacaktır.

7- Kalsiyum ve magnezyum takviyesi alın:

Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük 800-1000 mg kalsiyum, 500 mg magnezyum ile birlikte 800-1000 mg potasyum takviyesi almak çok iyi gelecektir. Çünkü, bu minerallerin eksikliğibu hastalığınnedenlerindendir.

8- Demir içeren besinler tüketin:

Fasulye, karaciğer, yağsız sığır eti, buğday tohumu ve yeşil sebzeler demir bakımından zengin olup, huzursuz bacak sendromunun etkilerini azaltır.

9- Bacaklarınıza germe hareketleri yapın:

Uykudan önce bacak ve popo kaslarınız için germe hareketleri yapın ve bunları kendinize alışkanlık haline getirirseniz kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz.

10- Varis çorabı giyin:

Gece yatağınıza girmeden önce varis çorabı giyerek bacaklarınızı rahatlatabilir, dilerseniz bandajla da sarabilirsiniz.

11- Yatarken bacaklarınızın arasına yastık koyun:

Bacak arasına koyacağınız bir yastık, sinirlerinin sıkışmasını önler ve ağrılarınızın hafiflemesine neden olur.

12- Elma sirkesi kullanın:

Bir kabın içindeki suya elma sirkesi ekleyin ve bununla bacaklarınızı masaj yaparak ovalayın. Bacak ağrılarının azalmasına katkı sağlayacaktır.

13- Kabartma tozu kullanın:

Ilık bir suyun içine kabartma tozunu atın ve bu karışımla bacaklarınızı ovalayın. Karışıma epsom tuzu da eklerseniz bacaklarınızın rahatlamasını sağlarsınız.

14- Akupunktur tedavisi:

Kadim bir yöntem olan akupunktur ile huzursuz bacak sendromuna karşı koruma sağlayabilirsiniz.

15- Kinin kullanımı:

Sinir sisteminin güçlenmesini de sağlayan kininden gece yatmadan evvel ¼ su bardağı için.

16- B Vitamini:

B Vitamini takviyesi alarak hastalığın belirtilerini hafifletebilir, bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ