$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

ILICA ŞEKER’DE YAĞMUR, ÜRETİMİ ERTELETTİ

ILICA ŞEKER’DE YAĞMUR, ÜRETİMİ ERTELETTİ
  • 23.09.2016

02-aeker

ERZURUM’un birkaç önemli sanayi tesisinden birisi olan Ilıca Şeker Fabrikası’nda kampanya dönemi törenle başladı, ancak yağmur nedeniyle üretime geçilemedi. Geçen yıl 24 bin ton toz şekerin üretildiği fabrikada bu yıl 48 bin ton üretim yapılması planlanıyor. Üretimin geçen yıla oranla yüzde 100 oranında artış göstermesinin nedeni, pancar taban fiyatındaki artışa bağlanıyor.

KAMPANYA 95 GÜN SÜRECEK

Pancar taban fiyatının geçen yıl 140 lira kadar olduğunu, bu yıl taban fiyatın 200 liraya çıkarıldığını, dolayısıyla şeker pancarı üretiminde muazzam bir artış yaşandığını belirten Ilıca Şeker Fabrikası Müdürü Ali Kul, “Köylümüz, tatmin edici bir fiyat görünce, şeker pancarı ekimine yöneldi. Bu da kampanya döneminin uzamasına sebebiyet verdi. Geçtiğimiz yıl 70 gün ile sınırlı kalan kampanya dönemi, bu yıl 95 güne çıktı. Fabrikamızda kampanya döneminde 850 kişi çalışacak. Ilıca Şeker Fabrikası’nın, Erzurum ekonomisine katkısı bu yıl 100 trilyon lira kadar olacak” dedi.

Törende bir konuşma da Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Metin Keskin de bir konuşma yaptı. Keskin, geçen yıl 24 bin ton olan üretimin bu yıl 48 bin tonaca çıkacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kampanya nedeniyle Ilıca Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törene Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekili Mevlüt Doğan’ın yanısıra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden öğretim üyeleri, fabrika personeli ve şeker pancarı ekicileri katıldı.

ÜRETİME YAĞMUR ENGELİ

Törenden sonra başlaması gereken şeker üretimine, şiddetli yağış engel oldu. Köylünün, balçığa dönen tarlalardan pancar sökümü yapamadığını belirten yetkililer, üretimin başlama tarihini 3 Ekim olarak belirlediklerini söylediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ