$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

İSHAL GİDEREK YAYGINLAŞIYOR

İSHAL GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
  • 23.08.2016

01 isa yalcin

HAVA sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Erzurum’da, aşırı sıcaklardan kaynaklanan bazı mevsimsel hastalıkların giderek yayıldığı, özellikle hastanelerin acil servislerine ishal şikayeti ile başvuran hasta sayısında patlama olduğu belirtildi. Başta ishal olmak üzere, görülen mevsimsel hastalıkların içme suyundan kaynaklanabildiği gibi, yeme-içme konusunda gelişigüzel hareket edilmesinin etkili olabileceğini belirten Palandöken Devlet Hastanesi İçhastalıkları Mütehassısı Uzm. Dr. İsa Yalçın, “Hastalanmamak için önlem almak ya da alınan önlemlere yenilerini eklemek gerekiyor” dedi.

Hastaneye son günlerde ishal şikayeti ile gelen vaka sayısında ciddi biçimde artış gözlemlediklerini belirten Uzm. Dr. İsa Yalçın, “Yeme ve içme konusunda gerekli titizliği göstermiyor oluşumuz, hastalıkları körüklüyor” hatırlatması yaptı. Bağırsak enfeksiyonu, dizanteri ve hatta tifo gibi mikrobik hastalıkların kaynağının genelde belli olduğunu hatırlatan Yalçın, şunları söyledi:

SUYU KAYNATIN ÖYLE İÇİN

“-İçme suyu, hastalıkların ortaya çıkmasında önemli etken. Bunun için içmesuyunun kaynatılarak içilmesini öneriyoruz. Havalar çok sıcak seyrediyor. Bugünlerde yenen yağlı ve hazmı güç yemekler de insanı yatağa düşürebiliyor. Evhanımları belki biraz yorulacaklar ama, yemeklerini azar azar ve günlük yapmalarında fayda görüyorum. Zira kalmış, bayatlamış yemekler büyük tehlike oluşturabiliyor. Yemeklerden önce ve sonra elleri sabunla ve bol suyla yıkamak, bu tür hastalıklara rastlanma riskini hayli azaltıyor.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ