$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,45 / Satış: 6,47

İSPİR’İN ÜNLÜ KURU FASULYESİ KAÇ KALİBREDİR?

İSPİR’İN ÜNLÜ KURU FASULYESİ KAÇ KALİBREDİR?
  • 19.11.2016

46-kr

FASULYENİN ÖLÇÜSÜNÜ BAŞKAN AKSU AÇIKLADI

ÜNÜ sınırlarımızın ötesine çoktan taşan ve hemcinslerinin de aynı adla ve yüksek fiyattan satıldığı İspir Fasulyesi’nin standart bir ölçüsü bulunduğu belirtildi. Aksu Vadisi ve Köyleri Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Hanifi Aksu , “Bizim fasulyemizin kalibresi, yani çapı 8-9 milimetre aralığındadır” hatırlatması yaptı.

Kendine özgü iklimi ve arazi yapısıyla ürünlerine de ayrıcalık kazandıran İspir’in en gözde ürünleri arasında kuru fasulyesi geliyor. Yemeği lezzetli olan ve damakta leziz bir tat bırakan İspir Kuru Fasulyesi’ne halk da büyük rağbet gösteriyor. Çok ilgi gördüğünden olsa gerek, farklı yörelerde üretilen fasulyeler de, piyasada aynı adla satışa sunulabiliyor. Bu haksızlığın önüne geçmek için, bir açıklama yapma ihtiyacı hisseden Aksu Vadisi ve Köyleri Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Hanifi Aksu, yaptığı açıklamada, orijinal ürünün özelliklerini şöyle sıraladı:

SUDA ŞİŞER, ERKEN PİŞER

“- Çoğu bakliyatçıda, kuru fasulyelerin üzerinde ‘İspir Kuru Fasulyesi’ etiketlerine sıkça rastlanır. İnsanımız da, satıcının söylediğine inanarak, güvenerek fasulyeyi alır. Oysa her fasulye İspir Kuru Fasulyesi değildir. Bizim ürünümüzün kalibresi, yani çapı 8-9 milimetre aralığındadır. Şeker cinsi fasulyemiz, suda şişer ve erken pişer. Pişme sırasında fasulye kabuk atmaz. Herkes tarafından beğenilerek tüketilen İspir Kuru Fasulyesi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İran, Irak, Rusya ve Çin’e de ihraç edilmektedir.”

BİR STANDART GEREKİYOR

Öte yandan, İspirliler, kuru fasulyeye standart belge istiyor Bu konuda başta İspirli Sağlık Bakanı Recep Akdağ olmak üzere tüm siyasilerimizden ilgi ve destek bekleyen İspirliler, “Bizim, ürünümüzün kalitesini mutlaka korumamız gerekiyor. Kalitesiz, bizimle hiç alakası olmayan ürünler piyasada, çok da yüksek fiyattan İspir Kuru Fasulyesi olarak satılıyor. Kalitesiz ürünü, sanki İspir Fasulyesi’ymiş gibi alıp da pişiren ev hanımları, ‘bu muymuş o ünlü fasulye’ diyerek doğal olarak tepki gösteriyor. Haliyle zarar bize geliyor. Fasulyemiz bir standarda kavuşturulsun. Bu anlamda İspir Esnaf ve Sanatkarları Odası’nın bir patent başvurusu olmuştu. Girişimler bir an önce sonuçlandırılsın ve İspir Kuru Fasulyesi marka haline dönüştürülsün. Böyle olursa korsan ürün sıkıntısından kurtulmuş oluruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ