$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

KADAYIF DOLMAMIZA YUNANİSTAN ÇENGELİ

KADAYIF DOLMAMIZA YUNANİSTAN ÇENGELİ
  • 11.05.2019

“BİZİM” diye övündüğümüz, tadı damaklarda iz bırakan kadayıf dolmamızı Yunanlıların sahiplendiği ve hatta Avrupa’da kendi ülkeleri adına tescillediği öğrenildi.

Erzurum’un marka değerlerinden olan kadayıfçı Muammer usta ile yaptığımız, büyük de beğeni toplayan söyleşiden sonra, Belçika’da yaşayan Erzurumlu Fatih Uygan hocamızın gönderdiği fotoğraflar, tanıtım ve değerlerimize sahip çıkma noktasında ne kadar beceriksiz ve yetersiz olduğumuzu gözler önüne serdi.

Kültür ve turizm alanında benzersiz değerlere sahip olan Erzurum’un, bu değerlerden yararlanmayı bir türlü becerememesi, çoğu insanda “sanki bir yerlerde hata yapıyoruz” duygusunu, şimdilerde çok daha fazla hissettirmeye başladı.

Gurbette, memleket özlemini her şekliyle hisseden Erzurumlu Doç. Dr. Fatih Uygan, Belçika marketlerinde Yunan ürünü(!) olarak satılan kadayıf dolmasının fotoğraflarını bize ulaştırırken, “İki dolmanın fiyatı 3’5 Euro, yani bizim paramızla yaklaşık 25 lira” hatırlatması yapmaktan da geri durmamış.

Bizim olan her şeyi, başta da adalarımızı sahiplenen Yunanistan’ın, Türk mutfağının seçkin ürünlerine de, “bizim” diyerek sahip çıkması ve kendi adına tescillemesi, özellikle Avrupa’da yaşayan ve olup, biten her şeyi daha çıplak gözle gören vatandaşlarımız tarafından hayret, şaşkınlık ve üzüntü ile karşılanıyor. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ