$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

KARİYER FUARI BUGÜN BAŞLADI, YARIN SONA ERECEK!

KARİYER FUARI BUGÜN BAŞLADI, YARIN SONA ERECEK!
  • 05.03.2020

SOSYAL hayatın “yok” denecek kadar az olduğu Erzurum’da bugün kapılarını açan Doğu Anadolu Kariyer Fuarı’nın (DAKAF’20) süresinin pazar gününe kadar uzatılması istendi.

Daha önceden “iki gün” açık tutulacağı belirtilen  Doğu Anadolu Kariyer Fuarının (DAKAF’20) açılış töreni Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

VALİ MEMİŞ TÖRENE SON ANDA KATILMADI

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde düzenlemeyi planladığı bölgesel kariyer fuarlarından birisi olan Doğu Anadolu Kariyer Fuarı’nın açılışına protokol krizi gölge düşürdü.

Konuşma sırası son anda değiştirilen Vali Okay Memiş’in açılış törenine katılmadığı fuara ilgi yoğun oldu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezin’nin yolunu tutan üniversiteli gençler, salonları hınca hınç doldurdular.

AŞIRI YOĞUNLUK OLDU

Aşırı yoğunluktan standların sağlıklı olarak gezilemeyen fuarın bu nedenle süresinin uzatılması, bu etkinlikten sokaktaki vatandaşın da haberdar edilmesi gerektiği kaydedildi.

AÇILIŞI TOPLUCA YAPTILAR

Vali Okay Memiş’in yerine Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker’in vekaletname ettiği açılış törenine ev sahibi sıfatıyla Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın yanı sıra; Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, paydaş olan Üniversite rektörleri, kamu kurum yöneticileri, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ OLARAK GURURLUYUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, konuşmalar yapıldı. Fuara ev sahipliği yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“Yeni Nesil Üniversite” olma yolunda ciddi bir mesafe kat ettiklerini belirten Çomaklı, “Atatürk Üniversitesi olarak farkındalık oluşturacak etkinliklere önem veriyoruz. Üniversite mensubiyeti sadece lisans eğitimi ile sınırlı değildir. Bu bilinçle ortaya koyduğumuz vizyon çerçevesinde Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezini üniversitemize kazandırdık. Kariyer kavramı, kişilerin kimliklerini ve toplumdaki konumlarını inşa etmelerinde önemli hale gelmiştir. İş alanlarının, kişilerin ilgi ve kabiliyetleri ile olan bağlantısı, kariyere sosyal bir anlam yüklemekte, psikolojik açıdan iş doyumuna erişilmesine katkı sağlamaktadır. Bölgemizdeki gençlerin niteliklerine uygun iş ve staj fırsatlarına erişim sağlamaları amacıyla büyük önem verdiğimiz bu fuarda, sektörün ileri gelen firmaları ve işverenler ile ilişkilerin güçlendirilmesini, öğrencilerin meslekler ve sektörler hakkında doğru bilgiye erişim imkânı sağlayarak doğru kariyer planlanması oluşturmalarını hedefledik. Bu fuarların düzenlenmesine öncülük eden Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisimizi ülkemize kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza, İnsan Kaynakları Ofisi Başkanımız Sayın Doç. Dr. Salim Atay’a ile ekibine ve hassaten tüm paydaşlarımıza, fuara katılan tüm kurum ve kuruluşlara, sponsor olarak destekleyen kamu ve özel sektör kuruluşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Çomaklı’nın ardından kürsüye davet edilen Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ birer konuşma yaptılar.

ÇOMAKLI TEŞEKKÜR ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından DAKAF’a ev sahipliği yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, organizasyonun gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkılarda bulunan sponsorlara ve paydaş üniversite temsilcilerine plaket takdim etti.

Doğu Anadolu Kariyer Fuarının açılışı, kurdele kesimiyle devam etti. Protokol daha sonra fuaye alanında kurulan stantları gezerek firma yetkilileri ile görüş alışverişinde bulundu.

BUZUL ÇALIŞMALARI İLGİ ÇEKTİ

Fuarın en çok ilgi çeken çalışmalarından birisi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yaptığı buz çalışmaları oldu. Yerli otomobil TOGG’in buz versiyonun yanında, çift başlı kartal buzulu, fotoğrafseverlere fon oluşturdu. Dekan Prof. Dr. Mustafa Bulat, buzul çalışmalarını bir hafta içinde tamamladıklarını belirtti.

FÜZEDEKİ İMZA

Farklı ve değişik çalışmaların göze çarptığı standların çoğu, aşırı yoğunluk nedeniyle sağlıklı şekilde gezilemedi. Öğrenciler tarafından yapılan ve daha önceki yarışmalarda derece alan füzenin üzerine atılan Kemal Atatürk imzası dikkatlerden kaçmadı. Mehteran ekibinin gösterilerinin de büyük beğeniyle izlendiği fuarda, sürenin yetersizliğinin anlaşılmaz olduğunu belirten vatandaşlar, fuarın süresinin uzatılması gerektiğini yinelediler.

Sadece öğrencilerin kariyer planlamalarına destek olmak değil, aynı zamanda katılımcı firmaların gelecek projeksiyonlarına da büyük katkı sağlayacak fuar 2 gün boyunca devam edecek. 150’den fazla projenin sunulacağı fuarda ayrıca; panel, sempozyum, konferans, sohbet ve eğitim programları, atölye çalışmaları ile kariyer ve iş dünyasına yönelik bilgilendirme toplantıları yapılacak. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ