$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

KAVAKKAPI DA DEFİNECİLERİN HIŞMINA UĞRADI

KAVAKKAPI DA DEFİNECİLERİN HIŞMINA UĞRADI
  • 07.03.2020

ERZURUM‘da ve hatta bölgede defineciler tarafından kazılmamış, katledilmemiş bir eski yapı ya da bir tarihi esere rastlamak neredeyse mümkün değil.

Para hırsı ve kısa yoldan zengin olma hayalleri nedeniyle gözleri kararan, tarihi esermiş, önemli bir kalıntıymış demeden, önlerine çıkan değerleri paramparça eden definecilerin hışmından, Kavakkapı da kurtulamadı.

KAVAKKAPI’DA DEFİNE ARADILAR

Erzurum’un çevresinin surlarla çevrili olduğu yıllarda, şehre giriş ve çıkışı sağlayan Tebrizkapı, Erzincankapı, Karskapı, Harputkapı, Yenikapı, İstanbulkapı, Kilisekapı, Gürcükapı’lardan birisi olan, askeri alan içinde bulunduğu için de uzun süre koruma altında tutulan Kavakkapı’da çukur kazıldığını, define arandığını görenler, “bu kadarına da pes” demekten kendilerini alamadılar.

Bir zamanlar aktif olan Merkez Komutanlığı’na ait alan içinde kalan tarihi kapının da, askeri korumanın kalkmasından sonra, hiç vakit kaybedilmeden definecilerin hışmına uğramasından rahatsızlık duyan vatandaşlar, yağmanın önüne geçilebilmesi için önlemlerin alınması, mevcut önlemlerin de artırılması gerektiğini belirttiler. Fotoğraflar: Sabri Topdağı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ