$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

KENTSEL YIKIMLA YERLE BİR EDİLDİ, AMA YAPILMADILAR!

KENTSEL YIKIMLA YERLE BİR EDİLDİ, AMA YAPILMADILAR!
  • 18.10.2016

01-alii-2

YILLAR önce “kentsel dönüşüm” adı altında başlatılan yıkımlarla yerle bir edilen Erzurum’un eski mahallelerinde, yapım çalışmalarının ne zaman başlayacağı, süslü sözlerle anlatılan projelere ne vakit yol verileceği merak konusu oldu.

Neredeyse tamamı Yakutiye Belediyesi sınırları içinde bulunan eski mahallelerde, önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler döneminde kentsel dönüşüm adı altında yıkım çalışmaları başlatılmış, bu çalışmaya Yakutiye Belediyesi ile Aziziye Belediyesi de ayak uydurmuştu. Bir taraftan mahallelerdeki eski binaları yıkan, bir taraftan da mahallelerin isimlerini ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi’nin o tarihlerdeki Başkanı Ahmet Küçükler, ciddi eleştiriler almış, ancak bu eleştirilerin hiç birine kulak asmamış, bildiğini okumuştu.

KUDAKA tarafından ciddi paralar verilerek desteklenen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı çerçevesinde, Hasan-i Basri’de, Kırmacı’da, Sultan Melik’de, Sıvırcık’da, Mahallebaşı’nda, Kadana’da, Hacı Cuma’da, Ayazpaşa’da, Erzurum Kalesi’nin çevresinde ve şehrin daha birçok mahallesinde eski evler yerle bir edildi.

PARA BAŞLARINDAN YAĞIYOR

Ancak, geçen süreçte sözkonusu eski mahallelerde hiçbir yapım çalışması başlatılmadı. Son zamanlarda Büyükşehir Belediyesi’nin Erzurum Kalesi ve çevresinde başlattığı peyzaj çalışmalarıyla umutlanan vatandaşlar, “Erzurum’a bir yabancı gelse, bu şehrin savaştan çıktığını, binaların bombardımana tutulduğunu zanneder. Belediyecilik, sadece yıkmaktan ibaret değil. Kaldı ki, çoğu ev zaten yıkılmak için baheneye bakıyordu. O eski viraneler yıkılmalı mıydı, evet yıkılmalı ve temizlenmeliydi. Ama düşünülen projelere de ivedilikle başlanmalıydı.

Belediyelerin tümü iktidar partisinin. Yani para sıkıntısı yok. Sadece Ankara değil, yerel ölçekte KUDAKA da projeleri desteklediğini, diktiği tabelalarla hissettiriyor. Merak ediyoruz. acaba KUDAKA sadece projesini desteklediği özel sektörü mü sıkboğaz eder! Niye bugüne kadar parasal destek sağladığı belediyelerden, ne yaptıklarını sormamış, o kuruluşları sundukları projeleri tamamlamaya zorlamamış. İnsan bazen hayret ediyor” diye konuştular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ