$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KİMİ “ATA” DİYOR, KİMİ “BÜYÜKBABA!”

KİMİ “ATA” DİYOR, KİMİ “BÜYÜKBABA!”
  • 27.10.2016

24-erdl

ECZACI Erdal Güzel, Erzurum Kalkınma Vakıfı (ERVAK) Başkanı. Ama o son zamanlarda göçmen ailelere kol, kanat germesiyle biliniyor.

Yurtdışından ister normal, ister kaçak yollardan Türkiye’ye giriş yapmış ne kadar Afganlı varsa, hepsinin bulmak, yardımını talep etmek için can attıkları bir isim olan Erdal Güzel, Erzurum’a Musul’dan ailelerin geldiğini duyunca, arayışa koyulmuş. Aşağı Köşk Mahallesi’nde barındıklarını öğrenince, bir Türkmen ile birlikte adresini temin ettikleri eve gittiklerini belirten Erdal Güzel, erzurumdanhaberler.com’a şunları anlattı.

İÇERİDE 3 AİLE BARINIYORDU

“-Evden içeri bir girdik, neredeyse 14, 15 çocuk bizi karşıladı. Kimi kucağımıza atladı, kimi boynumuza sarıldı. İnanılmaz güzellikte ve duygusallıkta bir ortam oluştu. Evde üç Musullu aile oturuyormuş. Çocukların babaları Aşkale’deki toplama kamplarındaymış. Anneler, çocuklarını da yanlarına alarak Erzurum’a gelmiş, sözünü ettiğim o eve yerleşmiş. Ev izbe bir yer. Bereket doğalgazı var da ısınıyorlar. Biz de kendilerine sahip çıktık, ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık.”

BİR GÜN BELKİ KİTABINI YAZARIM

Adını daha çok Afganlı göçmenlere sahip çıkışı ve onların sorunlarına eğilişiyle duyuran, bu çalışmalarıyla da bir “insan hakları ödülü”nü almayı çoktan hakeden Erdal Güzel, “Kapımıza kadar gelen, kendilerine yardımcı olmamızı isteyen birçok ulustan insan var. Bize İranlı geliyor, Afganlı, Iraklı geliyor. Suriyeli’lerden pek gelen olmadı. O insanlara Ebu İshak Vakfı’ndan temin ettiğimiz gıdaları veriyoruz. Çocuklar bize ata ya da büyükbaba diye sesleniyor. Sıkıntıda olan o insanların, o çocukların yardımına koşmak, ihtiyaçlarını gidermek beni şahsen inanılmaz derecede mutlu ediyor. Şu birkaç yıl içinde yaşanmış çok sayıda insan hiyakeyi dinledim ve tanık oldum. Kim bilir belki bir gün yaşadıklarımın, gördüklerimin bir kitabını yazarım” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ