$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

MAHALLEBAŞI PAZARI’NIN SEFİL ÇOCUKLARI

MAHALLEBAŞI PAZARI’NIN SEFİL ÇOCUKLARI
  • 21.10.2018

KENDİNE özgü yapısı ve işleyiş şekliyle bilinen Mahallebaşı Bitpazarı’nda, dikkatlerden uzak yığınla çocuk, sefil bir hayat sürüyor ve satışa sunulan mikrop yığını ürünler arasında akşam ediyor.

Sabahın çok erken saatlerinde, tan yeri ağarırken kurulmasına başlanılan işporta tezgahlarının çıkardığı gürültüler arasında gözlerini açan pazarcı çocukları, tezgahlar toplanıncaya kadar yarı aç, yarı tok şekilde çile dolduruyor.

ÇOĞU ERZURUM DIŞINDAN

Yaşıtlarının okula gittiği pazar çocukları, ekmek parası peşinde koşan anne, babalarının peşlerinden sürüklenerek kaderlerini yaşıyorlar.

Çoğunluğu Erzurum dışından gelen pazarcı çocuklarının çektiği çileye son verilmesi isteniyor. Mahallebaşı Bitpazarı’nda tezgah açan pazarcıların çocuklarının yaşadıkları sefil hayattan kurtarılması gerektiği belirtiliyor.

BELEDİYE EL UZATSIN

Çeşitli semtlerde açtığı sosyal tesisleri ile bilinen Büyükşehir Belediyesi’nin, pazar çocuklarına da el uzatmasını isteyen vatandaşlar, “Çocukların anne ve babaları Erzurumlu olmayabilir. Ama bunlar bizim bir parçamız, bu ülkenin çocukları. Ekmek parası peşinde koşan, bu nedenle de çocuklarını ihmal eden anne-babalara yardım edilmesi gerekiyor. Dikkat ediyoruz, çocuklar pazarın kalabalıkları arasında adeta kayboluyor. Havalar soğuk. Çoğunun üzerinde kalın bir elbise yok. Bu çocukların temizlikten yana da şansları iyi değil. Her tarafları adeta tel tel dökülen bu çocuklara scak bir çatı altı ve karınlarını doyurabilecekleri bir tas çorba gerekiyor. Çocukların büyüdüğü ortam çok kötü. Böylesi bir ortamda büyüyen çocukların geleceği nasıl olur, bunu tahmin etmek hiç de güç değil” dediler. Fotoğraflar: Furkan Akkök

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ