$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

MEVCUT YATIRIMLAR CAZİP DEĞİL Mİ?

MEVCUT YATIRIMLAR CAZİP DEĞİL Mİ?
  • 27.02.2017

ERZURUM Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) Yönetim kurulu başkanı Lütfü Yücelik, Cazibe Merkezleri Programı’na mevcut işletmelerin de dahil edilmesi gerektiğini yineledi.

Saim Özakalın başkanlığında gerçekleştirilen ETSO Meclis toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yönetim kurulunun şubat ayı faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.Konuşmasında, Cazibe Merkezleri Programı’nın, bölgeye yatırım yapmak isteyen yerel ve ulusal çaptaki müteşebbisler için cazip imkanlar sunduğunu ifade eden Başkan Yücelik, mevcut işletmelerin de bu desteklerden yararlanmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Toplantıda daha sonra Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ozan Gündüz tarafından Cazibe Merkezleri Programı’yla (CMP) ilgili bilgilendirme yapıldı. Gündüz, programın, “Yatırım ve Üretim Destek Paketi”, “Üretim Tesisi Taşıma Destek Paketi”, “Çağrı Merkezi Destek Paketi” ve “Veri Merkezi Yatırım ve Enerji Destek Paketi” olmak üzere 4 destek paketinden oluştuğunu ifade etti.

DESTEKTEN HERKES YARARLANAMIYOR

Destekten yararlanma kriterlerini de sıralayan Gündüz, şu bilgileri verdi:

“Sağlanacak istihdam sayısı, ithal ikamesi ürün üretimi, ihracat potansiyelinin olması, yatırımın ileri geri bağlantıları ile diğer alt sektörleri tetikleyecek nitelikte olması, Ar-Ge ve yenilik içermesi, yerli makine/teçhizat kullanımı, yerli teknoloji kullanımı, fizibilite raporuna dayalı teknik, ekonomik ve mali sürdürülebilirlik, illerde ve bölgelerde arz ve talep dengesi gözetilerek atıl kapasite oluşturulmaması, optimum üretim ölçeğinin gözetilmesi, proje ile ilgili alanda tecrübe ve/veya kurumsal kapasiteye sahip olması, imalat sanayii yatırımlarında organize sanayi bölgelerine öncelik, yatırımcının mali gücü…”

Sağlanacak desteklerle ilgili, “Teminat”, “Kira Bedeli”, “Taşınmaz Mülkiyetinin Devri” ve değerlendirilmesi komite kararına bağlı olan yatırımlarla ilgili olarak da bilgi veren KUDAKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ozan Gündüz toplantının sonunda Meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ