$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

MÜKELLEFE BİR DE BİZ Mİ VURMALIYIZ?

MÜKELLEFE BİR DE BİZ Mİ VURMALIYIZ?
  • 04.03.2017

ERZURUM‘da düzenlenen defterdarlar toplantısında, ilk defa defterdarlık koltuğuna oturan maliye yöneticilerine masjalar veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Yeni dönemde gözü kapalı denetimler yapmayacak, mükellefi baştan suçlu kabul etmeyeceğiz dedi ve ekledi: “Sizden yüksek yüksek yini binalar değil, kaliteli hizmet bekliyorum!”

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Snow Dora Otel’de 2 gün sürecek toplantıya katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, 22 deftardarın ilk defa bu göreve atandığına işaret etti ve tavsiyede bulunurken, şöyle dedi:

“Unutmayın çok önemli bir koltuğa oturdunuz. Mutlaka güzel işler yapın. Sakın eski alışkanlıklara katılmayın. Sizden yeni ve yüksek binalar değil hizmet, yatırım, üretim ve itharacata destek istiyorum. Sizi bana böyle anlatsınlar.”

Bundan böyle mükellefler ile saygıya ve güvene dayanan bir iş ortaklığı geliştireceklerini ifade eden Ağbal, şunları söyledi:

MÜKELLEFİN ELİNDEN TUTMAMIZ LAZIM

“Biz onların karlarının ortağıyız, zararlarının ortağı değil miyiz? Zarar ederken zor dönemde bir de biz mi vuracağız? Zor gününde mükellefin elinden tutmamız, yardımcı olmamız lazım. Kendimizi mükellefin yerine koyacağız. Onları anlayıp zorluklarını bileceğiz. Maliyenin gülen yüzünü en önce mükellefe göstereceğiz. Mükellefle ilgili farklı kaynaklardan farklı bilgelere erişebilir, risk analizi yapabilir ve mükellefi denetime alabiliriz. Ama artık geldiğimiz noktada mükellefle karşılıklı güveni artıracak, saygıyı artıracak ortamı oluşturmamız lazım. Bir mükellef hakkında denetime başlamadan önce bir defa da kendisine soralım. Bulduğumuz bilgi ve bulguları kendisi yorumlasın. ‘Beyanımı düzeltmek istiyorum, vergi miktarını artırmak istiyorum’ derse kendisine teşekkür edeceğiz. Böylelikle kendi rızasıyla vergiye katılmış olur. Buldugumiz bilgi ve bulular son derece basit izah edilebilir açıklanabilir bilgilerdir o zaman boştan yere vergi denetimine almamış oluruz. Bundan sonra gözümüz kapalı denetim olmayacak. Gözümüz kapalı mükellefi baştan suçlama tavrımız olmayacak. Her zaman anlaşma, uzlaşma yoluna gideceğiz. Mükellefin haklarını güçlendireceğiz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ