$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

NENE İÇİN BİR ANIT MEZAR YAPILSIN

NENE İÇİN BİR ANIT MEZAR YAPILSIN
  • 28.09.2018

TARİHE “93 Harbi” olarak da geçen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşları sırasında, Topdağı’ndaki Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nı ele geçirmeye çalışan düşmana karşı başlatılan halk harekatında büyük kahramanlık örneği gösteren, öldüğünde de naaşı Aziziye Tabyası’nda oluşturulan mezara defnedilen Nene Hatun’un çelişkilerle dolu mezar taşının değiştirilmesi gerektiği belirtildi.

Her gün onlarca insanın ziyaret edip, fatiha okuduğu mezarın taşının kimi yerinde Nene Hatun’un “genç bir kız”, kimi yerinde “Kahraman Türk Anası”, yani bir “kadın” olarak tanımlanması, mezar taşını okuyan herkesi şaşkınlığa sürüklüyor. Yakın tarihimizin “sembol” bir ismi olarak her fırsatta anılan, aynı zamanda Kahraman Türk Kadını’nı da sembolize eden Nene Hatun’un mezar taşındaki çelişkiler yumağının düzeltilmesini isteyen vatandaşlar, “Eğer mezar taşı düzeltilecekse, ilk başta bir anıt mezar yapılsın, doğru ifadelerle oluşturulmuş bir kitabe de anıtın bir özel bölümüne monte edillsin” dediler.

Son zamanlarda biri birinden önemli projeleri hayata geçiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz’dan, yeni bir çalışma yapmasını daha isteyen vatandaşlar, “Cemal Bey, Nene Hatun için de bir anıt mezar projesi hazırlasın. Tarihimizin unutulmaz ismi Nene Hatun’un adına ve şanına yakışır bir mezar inşa edilsin” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ