$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

ÖŞVANK KİLİSESİ RESTORE EDİLİYOR

ÖŞVANK KİLİSESİ RESTORE EDİLİYOR
  • 11.09.2018

TARİHİ kaynaklarda Gürcüler’e ait olduğu yazılan, kimi bilim insanına göre de Hıristiyanlığı benimsemiş olan Kıpçak (Kuman) Türkleri’ne ait olduğu iddia edilen Uzundere İlçesi’nin Çamlıyamaç Köyü’ndeki bin yıllık Öşvank Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarına başlanıldı.

Bölgenin en önemli kültür varlıklarından birisi olarak bilinen, çalınan taş sütununun yerine yerleştirilen kalan bir ağaç kütüğü ile de belleklerde yer tutan Öşvank Kilisesi’nin ilk aşamada yıkılan tavan kısmı onarılacak.

GÜYA GÜRCİSTAN YAPTIRACAKTI

Bir ara Gürcistan Devleti tarafından restore ettirileceği söylenen, ancak geçen zaman içinde herhangi bir gelişme olmayınca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğunda restore edilmesine başlanılan Öşvank Kilisesi’nde birinci aşama çalışmalarının önümüzdeki yıl tamamlanacağı belirtildi.

TAŞ ZEMİNİ ORTAYA ÇIKTI

Öşvank Kilisesi’ni kurtarma amacıyla başlatılan çalışmaların titizlikle devam ettiğini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, “Yıllardan beri ihmal edilmiş ve neredeyse yıkılma noktasına gelmiş Öşvank Kilisesi’nde önemli işler yapılıyor. Kilisenin zemininden tonlarca toprak dışarı atıldı ve taş zemin ortaya çıkartıldı. Yakın bir gelecekte bu kilise sayesinde Uzundere’ye çok sayıda turist geleceğini ümit ediyoruz. Müdürlük olarak Erzurum’un çeşitli noktalarında başlattığımız çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” dedi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ