$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,45 / Satış: 6,47

PASİNLER’DE PATATES ÜRETİCİLERİ KANAĞLIYOR

PASİNLER’DE PATATES ÜRETİCİLERİ KANAĞLIYOR
  • 08.11.2016

38

SADECE Erzurum’un değil, bölgenin en verimli topraklarına sahip Pasinler’de, üretici son zamanlarda ektiğini satamıyor, emeğinin karşılığını alamıyor.

Patates, mısır, ayçiceği, lahana ve fasülye olmak üzere, çeşitli sebzelerin üretildiği Pasinler’de, bu yıl ürün hem para etmedi ve hem de elde kaldı.

Özellikle patates konusunda adeta duvara toslayan üretici, tarlada kilosunu 20 kuruşa kadar fiyatını düşürdüğü ürünü satamadı.

Pasinler ve köylerinde 20 bin tondan fazla patatesin elde kaldığını belirten ilgililer, bu konuda hükümetten yardım ve destek beklediklerini söylediler.

Siyasetçilerin kapısını çalan, ama umduklarını bulamayan üreticiler, “Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Patates hem para etmiyor ve hem de satılmıyor. Borcumuz var, ihtiyaçlarımız var. Bu kadar patates ne olacak? Böyle devam ederse, ürün hep elde kalır da, emeğin karşılığı alınmazsa, artık buralarda kimse ekim yapmaz. Çare göçtür. Ekmeğimizi kazanmak için başka illere gitmekten başka çıkış yolu kalmıyor” diye yakınıyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ