$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

RAMAZAN’DA MAYTAP PATLATANA CEZA!

RAMAZAN’DA MAYTAP PATLATANA CEZA!
  • 15.05.2018

GELENEKSEL Ramazan anlayışının bir parçası olan, özellikle de iftar ve sahur arasında çocuklar ve gençler tarafından patlatılan mantar, maytap ve fişek türü patlayıcıların satışı Erzurum Valiliği tarafından yasaklandı.

Erzurum Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, sözü edilen patlayıcıları satanlar hakkında “emre aykırı” geldikleri ve kabahatler kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulanacağı duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi:

“- Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin (içinde taneli kara barut bulunan kurbağa ve böcek şeklindeki eğlence malzemeleri, adi fırfır maytapları, çiçek yağmuru saçan maytaplar, ispanyol maytapları, şenlik mumları gibi klorat ve fosfor kırışımı ile üretilen patlayıcı oyuncak malzemeler, maytap, çatapat, şerit halindeki kâğıt kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, mukavva kapsülleri, klorat ve fosfat karışımı ile üretilen patlayıcı oyuncaklar gibi proteknik maddelerin) kullanılması, alınması, satılması ve depolanması 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c maddesiyle yasaklanmıştır.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Söz konusu maddelerin; bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiye ve oyuncakçı gibi işyerlerinde bulundurulması ve satışının yapılması yasaklanmıştır.     Özellikle Ramazan Ayı içerisinde kontroller artırılacak, emre aykırı hareket ettiği belirlenen kişi ve işyerlerine gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır.     Yasağa uymayanlar hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesinde belirtilen  “Emre Aykırı Davranış” kapsamında idari para cezası ile veya 36. maddesinde belirtilen  “Gürültü” kapsamında para cezası ile cezalandırılacaktır.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ