$ DOLAR → Alış: 5,73 / Satış: 5,75
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

NE REKOR KIRILDI, NE KEBAP YENİLDİ!

NE REKOR KIRILDI, NE KEBAP YENİLDİ!
  • 06.07.2019

ERZURUM Kongresi’nin 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “en uzun başbar ve 919 kilo cağ kebabı” etkinliğinde, belirlenen hedefle ulaşılamadı. Etkinlikte Vali Okay Memiş, bar tuttu, cağ kebabı kesti, günü kişisel çabasıyla renklendirmeye çalıştı.

Erzurum’un turizm değerlerini de öne çıkartmak amacıyla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından günler öncesinde hazırlıklar başladı, duyurular yapıldı ve “6 Temmuz’da Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenlenecek etkinlikte ‘en uzun başbar’ oynanacak, ‘919 kilo cağ kebabı’ halka dağıtılacak” denildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Havuzbaşı Kent Meydanı’nda hareketlilik başladı, hazırlıklar yoğunlaştırıldı. Meydanın ortasında kurulan ocakta, pişirilecek olan onlarca kilo ağırlığındaki cağ kebabı dikkati çekerken, etin ağırlığı tartışma konusu oldu. Cağ kebabı konusunda deneyimli olan ustalar, “Bu şişte olsa olsa 350-400 kilo arası et var, 919 kilo et yok” iddiasında bulundular.

Öte yandan, “bin kişi ile başbar” rekor denemesi de, yaklaşık 200 kişilik küçük-büyük dadaşın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte belirlenen hedeflere ulaşılamamasının nedenleri arasında, hava sıcaklığının yanında, organizasyonun bozukluğu ve kamuoyunun yeterince haberdar edilmemesi gerekçe olarak gösterildi.

Davul-zurna eşliğinde, parmaklarını kenetleyerek başbar oynayan gençlerin arasında, “Erzurum’da bar” dendiğinde akla gelen ustaların gösterileri, etkinliğe renk kattı. Vatandaşlar da, bar oynayan dadaşları cep telefonları ile kaydetti ve sosyal medyada paylaşarak, takipçilerine sürpriz yaptılar.

Vali Okay Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, başların ardından Atabarı oynadı, etkinliğe renk kattılar.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yılı kutlamalarında toplam 88 ayrı etkinlik gerçekleştirleceğini hatırlatırken, Vali Memiş, etkinliklerin festival havasında geçtiğini belirtti.

Yerel sanatçıların konseriyle devam eden etkinlikte pişirilen cağ kebabı, vatandaşlara ikram aşamasında, apartopar toplatıldı. Kebabın dağıtımı sırasında yaşanan keşmekeşliğin ve yağan yağmurun cağ kebabının toplatılmasına gerekçe gösterildiği öne sürüldü.  erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ