$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

ŞAİR NEFİ’YE MÜZE YAKIŞIR

ŞAİR NEFİ’YE MÜZE YAKIŞIR
  • 12.11.2020

GAZİ Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1 Kasım 1937 yılında, ölümünden bir yıl kadar evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yasama yılı açış konuşmasında Doğu’yu temsil etmek amacıyla “Doğu’da bir üniversite kurulmalıdır” dilek, niyet ve temennisinden yıllar sonra, dönemin Erzurum Milletvekili Rıfkı Salim Burçak’ın büyük gayretleriyle Erzurum’da kurulması kararlaştırılan ve kapılarını 17 Kasım 1958 yılında; sonraları Şair Nef’i Ortaokulu olarak kullanılan, şimdilerde ise “olgunlaşma enstitüsü”ne dönüştürülen binada açan Atatürk Üniversitesi’nin “ilk göz ağrısı”na sahip çıkması istendi.

Bir tarih ve medeniyet şehri olarak tanımlanmasına rağmen, tarihten ve tarihi değerlerinden yeterince yararlanamayan “müze fakiri” haliyle de çoğu insana “ah vah” ettiren Erzurum’a hiç olmazsa Atatürk Üniversitesi’nin sahip çıkması, kol, kanat germesi istendi.

GÖRKEMLİ TÖREN YAPILDI

Kucağını “Türkiye’nin 7’nci üniversitesi” olarak, Yenikapı Caddesi üzerinde bulunan ve sonraları Şair Nef’i Ortaokulu olarak kullanılan binada öğrencilerine açan, ilk olarak da Fen-Edebiyat ve Ziraat Fakülteleri’nde 135 öğrenci ile eğitime başlayan Atatürk Üniversitesi, 23 Temmuz 1957 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’in de katılımları ile temeli görkemli şekilde atılan kampüsüne zaman içinde taşındı.

YİNE EĞİTİME HİZMET VERDİ

Atatürk Üniversitesi’nin mevcut yerleşkesine taşınmasından sonra boşalan bina, yine eğitime tahsis edildi ve Şair Nef’i Ortaokulu adı altında çevredeki ailelerin çocuklarına uzun yıllar eğitim hizmeti verdi.

ARTIK ORASI OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ!

Günümüzde çok sayıda insanın anılarını süsleyen Şair Nefi Ortaokulu, Recep Akdağ Caddesi üzerinde yapılan yeni binasına taşınınca, atıl duruma düşen bina Olgunlaşma Enstitüsü’ne dönüştürüldü ve o şekilde hizmet vermeye başladı.

Üç Kümbetler ve çevresinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan düzenleme çalışmalarına ilave olarak yapımı neredeyse tamamlanan Erzurum Müzesi’nin hizmete girmesiyle birlikte o bölgenin bir “kültür merkezi” haline gelebileceğini belirten vatandaşlar, Atatürk Üniversitesi Müzesi’nin de puzzleyi tamamlayan önemli bir parça olabileceğine işaret ettiler.

MÜZE DEĞİL, MÜZELER İSTENİYOR

Erzurum’a değer katan böylesi önemli bir eğitim yuvasını şehre kazandıranların yanında, o günden bugüne hizmet veren yönetimlerin, rektörlerin ve belli birtakım bilim insanlarının genç nesiller tarafından bilinmesi gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, Atatürk Üniversitesi’nden bu anlamda adım atmasını ve müze değil müzeler oluşturarak halka hizmeti, kültüre hizmeti, turizme hizmeti, eğitime hizmeti çok daha ön plana çekmesi gerektiğini bildirdiler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ