$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

SARAY ÇÜRÜMEYE BAŞLADI!

SARAY ÇÜRÜMEYE BAŞLADI!
  • 14.06.2020

PALANDÖKEN İlçesi’nin önceki Belediye Başkanı Orhan Bulutlar tarafından yaptırılan, ancak bir türlü kullanılamayan, yapıldığı tarihte 30 trilyon liraya malolduğu söylenilen nikah sarayı, çürümeye başladı. Görüntüsü ile Hint mimarisini andıran görkemli yapının, kapalı tutulduğu her günün hem bina, hem de ekonomi açısından ciddi zararlar doğurduğu ifade ediliyor.

SULTAN ABDÜLHAMİD’İN ANISINA…

Temeli 2017 yılında atılan ve Sultan Abdülhamid’in ölümünün 100’ncü yılı anısına yaptırıldığı söylenilen “30 trilyonluk akıllı nikah sarayı” ortada kaldı. İnşaatı tamamlanan, ancak kullanıma açılmayan/açılamayan nikah sarayının akıbeti gizemini koruyor.

Palandöken Belediyesi’nde seçimler sonrası gerçekleşen yönetim değişikliği sonrasında işbaşına gelen Muhammet Sunar’ın elden çıkartma kararı aldığı nikah sarayı için geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeler yapılmış, binanın tiyatro salonu ağırlıklı olarak, farklı sanatsal faaliyetlere yönelik olarak kullanılması düşüncesi ortaya atılmıştı.

BELEDİYE AÇISINDAN ÖZGÜRLÜK FIRSATI

Devraldıkları borçlar nedeniyle istedikleri hizmetleri ve yatırımları yapamayan yeni yönetim açısından “ekonomik özgürlüğü elde etme fırsatı” olarak görülen nikah sarayı görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı “ipe un sermeye” başlayınca, hevesler kursaklarda kaldı.

BİNALAR, İNSANLARLA NEFES ALIR

Yapımı tamamlanan ve halka hizmet vermeyi bekleyen binanın kapalı tutulmasının kent ekonomisi açısından “önemli bir kayıp” olduğunu belirten uzmanlar, “Binalar insanlarla birlikte nefes alır diye bir söz var. Binayı yapar, ama insanların kullanımına açmazsanız, o bina olduğu yerde yıpranmaya ve çürümeye başlar. Bu koca bina da olduğu yerde çürümeye başladı gibi. Basından takip ettiğimiz kadarıyla bu binaya Kültür ve Turizm Bakanlığı talip olmuştu. Erzurum’un yangında zarar gören ve kullanılamaz hale gelen bir tiyatro salonu vardı. O salon kullanılamadığından, sanatsal faaliyetler derme çatma yerlerde yapılıyor. Bu bina, mimarisi itibarıyla da sanatsal her türlü faaliyete uygun gözüküyor. Tabi içinde bulunan çok sayıda işyerleri yine belli amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Doğrusu binanın akıbeti ne olacak, biz de fazlasıyla merak ediyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ