$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

ŞEHİDİN HARMAN OLDUĞU YER!

ŞEHİDİN HARMAN OLDUĞU YER!
  • 14.05.2020

DOĞU‘dan gelebilecek saldırılara karşı koymak ve ülke savunmasını daha güçlü hale getirmek amacıyla yıllar önce yaptırılan, günümüzde çoğu bakımsızlıktan viraneye dönen Erzurum Tabyaları’nda, karın kalkması ve havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan doğal güzellikler nefes kesiyor. Yöreye özgü bir lale çeşidinin her yıl mayıs ayı geldiğinde açarak çevreyi kızıla boyaması, fotoğraf tutkunlarına da doyumsuz kareler sunuyor.

Erzurum ve çevresinde, özellikle geçitlere ve yollara hakim tepeler üzerinde kurulan, tamamı Türk askeri ve mühendislerinin emeği ile yapılan tabyalar, hafızalara “93 Harbi” olarak kazınalan 1876-77 Osmanlı-Rus Savaşları’nda, önemli görevler üstlendi. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bakım ve kontrolünde olan tabyalar, askerlerin çekilmesiyle birlikte sahipsiz kaldı.

Topdağı’ndaki Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’nın dışında kalanlar bakımsızlık, sahipsizlik ve ilgisizlikten harabeye dönerken, şehit kanlarıyla sulanmış topraklar, her yıl mayıs ayı geldiğinde, kar kalktığında renk cümbüşüne dönüşüyor.

Özellikle Uzunahmet Tabya’da ortaya çıkan kırmızı laleler, fotoğraf tutkunları açısından kaçırılmaz fırsat olarak görülüyor.

Erzurum’un dağlarını ve tarihi mekanlarını dolaşmayı, araştırma ve incelemelerde bulunmayı kendilerine görev sayan Eğitimci-Araştırmacı Ömer Faruk Kızılkaya ile Taş Eserleri Uzmanı Oğuzhan Türk, rengini şahit kanlarından aldığına inanılan kırmızı laleleri görüntüledi ve sosyal medyada paylaştılar.

“Şehidin harman olduğu yerler” olarak bilinen Uzunahmet Tabya ‘ya özgü bir güzellik olarak hafızalara kazınan, “Laleli Bölgesi”ne de çok yakın bir noktada bulunan tabyanın daha çok siperlerinde boy gösteren kızıl laleler, görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Fotoğraflar: Ömer Faruk Kızılkaya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ