$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

SEKMEN: İBNİ SİNA DER Kİ, COĞRAFYA KADERDİR!

SEKMEN: İBNİ SİNA DER Kİ, COĞRAFYA KADERDİR!
  • 09.11.2019

ERZURUM Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Diplomasi Akademisi’nin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, akademinin amaçlarını sıraladı, dünyayı bütün unsurlarıyla okuyabilecek ve sonrasında ülkesini temsil edebilecek seviyede gençler yetiştirmek niyetinde olduklarını söyledi.

Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Sekmen, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülhalik Karabulut’un yanısıra, bazı bürokratların da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Mehmet Sekmen, “Misyonu ve vizyonu olan bir şehri inşa etmenin sacayaklarından biri imar, biri kültür ve sanat biri de eğitimdir” hatırlatması yaptı. Başkan Sekmen, sözlerine şöyle devam etti:

“İbn-i Haldun; coğrafya kaderdir demiş. Sevgili gençler bu coğrafyadaki insanların kaderi eğitimli ve cesur olmaktır. Jeopolitik önemine binaen ülkemiz dünyanın merkezinde, kültürel ve politik unsurların kavşak noktasındadır. Bu sebeple biz kıtalara hitap edecek bir bilgi ve dil geliştirmek zorundayız. Diplomasi Akademisi’nin amacı, dünyayı bütün unsurlarıyla okuyabilecek ve sonrasında ülkesini temsil edebilecek seviyede gençler yetiştirmektir. Çünkü yaşadığımız çağ itibariyle dünyayı okuyamayan milletler yok olmaktadırlar ya da yok olmaya mahkûmdurlar. Biz tarihimizin bize verdiği misyonla hareket etmek zorundayız. Sevgili gençler, dünyada birçok iş diplomasiden geçiyor. Diplomasi ise gücünü milletlerin kültüründen neşet etmiş güçten alıyor. Biz de kendi kültürümüzün gücünden istifade ederek dünyaya açılmak zorundayız. Eğer biz dünyaya açılmazsak başkaları bugüne kadar açıldıkları gibi yayılmaya da devam edeceklerdir ve hatta bize kadar geleceklerdir. Bugün ülkemizin yaşadığı en büyük sorunlardan biri bu kültür emperyalizmine maruz kalmak ve yerinde saymak durumudur. Bunu tersine çevirmenin yolu da eğitimden geçiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ