$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

SGK’DAN DALGA GEÇER GİBİ “KATILIM” MESAJLARI

SGK’DAN DALGA GEÇER GİBİ “KATILIM” MESAJLARI
  • 09.08.2017

SAĞLIK hizmetlerini paralı hale getiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), fiyat tarifelerini vatandaşların cep telefonlarına mesaj olarak ulaştırırken, açıklamalarıyla da hemen herkese “pes” dedirtti.

Gönderdiği kısa mesajlarla, bundan böyle vatandaştan “ilaç katılım payı” adı altında ücret alınacağını duyuran SGK’nın, “Üç kalem ilaca 3 TL. 3 kalem sonrası her bir ilaç için ‘1 TL’ katılım payı alınır” mesajı ile neyi anlatmak istediği, bir türlü anlaşılamadı.

İki gün önce, cep telefonu aracılığıyla vatandaşlara, “muayene katılım payı” alınacağını duyuran SGK, “Devlet hastanelerinden 6, bölge eğitim hastanesinden 7, üniversite hastanelerinden 8, özel hastanelerden ise 15 TL muayene katılım payı alınmaktadır” hatırlatması yaptı.

Aile hekimlerinde (sağlık ocakları) yapılacak muayene ücretinin de 10 TL olduğunu duyuran SGK’dan gelen “ilaç katılım payı” mesajı ise, okuyan herkesi şaşkına çevirdi.

Bundan böyle “3 ilaca kadar 3 TL” alınacağını hatırlatan SGK’nın, “3 kalemden sonra, her bir ilaç için, ‘1 TL’ katılım payı alınır” sözüne takılan vatandaşlar, “SGK ayrıca, çalışanlardan reçete bedelinin yüzde 20’sini, emeklilerden de yüzde 10’unu katılım payı adı altında tahsil edecekmiş. Yani hem reçetenin toplamından kesinti yapılacak, hem de her bir kalem ilaçtan para alınacak. Anlaşılır gibi değil. Bu uygulamanın bir izahının olması lazım. Bir de, 3 ilaca kadar 3 lira alınacaksa, 4 ilaca kadar 4, 5 ilaca kadar da 5 lira alınacak demektir. Bu nasıl bir duyuru, bu nasıl bir açıklama doğrusu şaşırdık. Galiba SGK aklımızla alay ediyor” diye tepki gösterdiler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ