$ DOLAR → Alış: 7,94 / Satış: 7,97
€ EURO → Alış: 9,44 / Satış: 9,48

SİGARA MESANE KANSERİ YAPIYOR

SİGARA MESANE KANSERİ YAPIYOR
  • 28.08.2016

MESANE kanseri, esigararkeklerde prostat kanserinden sonra en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Büyük oranda sigara tüketiminin neden olduğu kanserde, ağrılı ve kanlı idrar hastalığın ilk belirtisini gösteriyor. Erken teşhisin büyük önem taşıdığı mesane kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sinan Ekici şu uyarıları yapıyor:

İdrarda kan ve yanma hastalığın ilk belirtisi!

Mesane kanserinde en sık görülen bulguların başında idrarda ağrısız kanamalar gelmektedir. İdrarda kanama ilk belirti olarak hastaların yaklaşık %85’inde görülür. Kanama hemen her zaman aralıklı veya ara ara görülür. Hastanın gözle görülen kanaması olmasa dahi idrar tahlilinde mikroskopik düzeyde kanama tespit edilebilir.
Sık idrara çıkma, sıkışma ve idrar yaparken yanmadan oluşan şikâyetler bütünü ikinci en sık görülen başvuru şeklidir. Mesane kanserinin diğer belirti ve bulguları arasında böbreği mesaneye bağlayan idrar kanalında tıkanıklığa bağlı bel ağrısı, bacaklarda şişlik ve karında kitle sayılabilir. Çok nadir olarak da hastalar başvuru anında ilerlemiş hastalık belirtileri olan kilo kaybı, karın ağrısı ya da kemik ağrısı ile başvurabilirler.

Kanser riski yaşla birlikte artıyor

Mesane kanseri çocukluk dönemi dahil her yaşta görülebilmekle beraber genellikle orta ve ileri yaşın hastalığıdır. Mesane kanserinin ortalama teşhis yaşı erkeklerde 69, kadınlarda ise 71’dir. Mesane kanseri oranı direkt olarak yaşla birlikte artmaktadır.

Genetik faktör etkin olsa da çevresel faktör daha çok etkiliyor

Kişinin mesane kanserine yakalanabilmesi için birçok risk faktörü vardır. Bu noktada genetik yatkınlık önemli rol oynayabilmektedir. Çünkü ailesinde mesane kanseri olanlar daha fazla risk altındadır. Mesane kanseri gelişimi ve ilerlemesinde rolü olduğu düşünülen çevresel risk faktörleri;

  • Uzun süreli sigara kullanımı
  • Mesleki (endüstriyel) kimyasallara maruziyet (boya, tekstil, alüminyum, deri, petrol sanayileri)
  • Kronik parazitik, bakteriyel, mantar ve viral enfeksiyonlar
  • Mesanede taş veya yabancı cisimler
  • Kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri

Sigara hastalığın ilerlemesini ve nüks riskini artıyor

Sigara mesane kanserinde bilinen en önemli çevresel risk faktörüdür. Sigara içenlerde içmeyenlere göre mesane kanseri gelişme sıklığı 4 kat fazladır. Risk, içilen sigaranın sayısı, içilen süre ve dumanının solunma miktarıyla orantılıdır. Mesane kanseri tanısı konulduktan sonra sigarayı bırakmamak, başlangıç aşamasındaki kasa geçmemiş mesane kanserinde klinik seyri ve sonucu kötüleştirmektedir. Sigara içimine devam edilmesi hastalığın nüks riskini de arttırmaktadır. İçilen sigara sayısı arttıkça ortaya çıkacak olan mesane kanserinin agresifliği, kas dokusuna geçme, nüks etmesi ve ilerlemesini arttırabilmektedir. Sigara tüketimi mesane kanserinin tedavisinde kullanılan mesane içine verilen kemoterapi ve BCG immünoterapisinin de etkisini azaltır. Sonuç olarak, mesane kanseri tanısı konulduğunda sigara içmeyi bırakmanın hastalıkla mücadelede önemli bir rolü vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ