$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

ŞŞŞT… GÜRÜLTÜ YAPMAYIN, ESNAF UYANIR!

ŞŞŞT… GÜRÜLTÜ YAPMAYIN, ESNAF UYANIR!
  • 09.05.2018

BİR zamanlar kent ekonomisinin kalbinin attığı, can damarı niteliğindeki Taşmağazalar’a, sabahın erken saatlerinde yolu düşenler, alışveriş yapacakları bir açık işyeri bulamamanın hayalkırıklığını yaşıyor, “Eskiden esnafın üzerine güneş doğmaz denirdi. Şimdi hiç de öyle olmadığını görüyoruz” diyorlar.

Başta kuyumcular olmak üzere, farklı ürün satan çoğu esnafın çarşısı olarak bilinen Taşmağazaları’nda işyerlerinin geç sayılabilecek bir saatte açılması, çok farklı yorumların yapılmasına neden oluyor.

ESNAF ERKENDEN NASİBİ PEŞİNDE KOŞARDI

Sabah ezanlarıyla birlikte evinden çıkan ve çarşıya yakın camilerde namazlarını kıldıktan sonra, işyerlerini açarak nasiplerinin peşinden koşan esnafının torunlarının bugün yatışa geçmesi, “bereketsizliğin sebebi” olarak nitelendiriliyor.

Erzurum çarşılarındaki esnafın biri birinden haberdar olduğunu,namaz sonrası işyerlerinde birlikte kahvaltı edildiğini, ilk siftahı yapan işyeri sahibinin, gelen ikinci müşteriyi “o henüz siftah yapmadı” diyerek komşusuna yönlendirdiği bir anlayışın bugün anılarda kaldığını belirten yaşı geçkin insanlar, “Erzurum değişti. Eskiden insanlar güne erken başlar, dolayısıyla günlük alışverişlerini de sabah yapıp, bitirirlerdi. Şimdinin esnafı, o saatlerde dükkanını, işyerini yeni açar hale geldi. Tabi bunda müşterilerin de suçu var. Onlar da esnaf gibi yatışta. Bu, tencere-kapak ilişkisi gibi bir şey. Güne geç başlayan esnafın günü de çabuk bitiyor, gün akşam oluyor. Böyle olunca da alışveriş istenildiği gibi olmuyor” diye konuşuyorlar. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ